Zero Waste – wszystko co powinnaś wiedzieć

0
1251
zero waste

Kiedy zapytano Victor Vescovo co widział w najgłębszym miejscu Rowu Mariańskiego, ten odpowiedział: „Śmieci”. O unoszących się na powierzchni i pod powierzchnią oceanów tysiącu worków foliowych i innych odpadków pochodzących z jednorazówek informują od lat także japońscy naukowcy. Przygnębiająca, smutna a zarazem przerażająca wiadomość, że ludzkość doprowadziła także do zaśmiecenia dna oceanu powinna być poważnym ostrzeżeniem, że zanieczyszczenie środowiska osiągnęło punkt krytyczny.

Na pomoc Ziemi

Jako świadomi mieszkańcy planety, wszyscy ludzie powinni włączyć się w dzieło pomocy Ziemi. Choć od dawna istnieją grupy tzw. „zielonych”, często nie były traktowane poważnie, a ich hasła i przepowiednie traktowano jako niegroźne głupoty. Dziś, gdy skutki plastikowej rewolucji doprowadziły do tego, że sami plastik spożywamy w tkankach i komórkach ryb, nikt nie powinien zostać obojętny na problem zanieczyszczenia środowiska. Najlepiej zacząć od siebie. Ograniczyć marnowanie wody, zużycie prądu, racjonalnie kupować. Jak to osiągnąć? Można podążyć za trendami.

ZERO WASTE

Jeden z najmodniejszych trendów promujących oszczędny tryb życia to trend „zero śmieci”. W 2008 r. został zapoczątkowany przez Bee Johnson. Kobieta postanowiła wyeliminować śmieci z życia swojej rodziny i dziś roczne odpady jej czteroosobowej rodziny mieszczą się jedynie w litrowym słoiku. Może to się wydawać niedoścignione i trudne do osiągnięcia warto się starać. By pomóc swoim naśladowcom, globalna rzeczniczka stylu życia wolnego od śmieci przygotowała pięć zasad, zwanymi „pięć erek” (5R).

Zasada nr 1refeuse – odmawiaj, nie kupuj, powiedz „nie” ulotkom reklamowym, jednorazowym opakowaniom. Zrezygnuj także z produktów wyprodukowanym ze szkodą dla środowiska.
Zasada nr 2reduce – ograniczaj, zmień tryb życia na mniej konsumpcyjny, kupuj tylko rzeczy niezbędne do życia.
Zasada nr 3reuse – używaj ponownie – stosuj wielorazowe opakowania, wodą po ziemniakach podlej kwiaty.
Zasada nr 4recycle – segreguj i przetwarzaj – sortuj śmieci, zanoś do odpowiednich punktów, uszyj torbę z prześcieradła.
Zasada nr 5Rot -kompostuj – kompostuj odpadki organiczne, by otrzymać z nich energię lub naturalny nawóz.

Ponieważ styl życia Zero Waste cieszy się dużym zainteresowaniem i znajduje wielu naśladowców, którzy nie ustają w wysiłkach by uczynić swoje życie ekologicznym, do pięciu zasad dopisano jeszcze dwie.

Zasada nr 6repair – naprawiaj, a więc zaszywaj dziury w ubraniach, zanoś buty do szewca.
Zasada nr 7remember – pamiętaj – świadome życie to racjonalne wybory konsumenckie, staraj się stosować wszystkie powyższe zasady.

Zobacz Co Ty możesz zrobić aby być zero waste

Oczywiście nie chodzi o to, by być ascetą i jeść na obiad rybie policzki. Warto jednak przeanalizować dotychczasowy tryb życia i nie radykalnie, i nie drastycznie, lecz małymi kroczkami zacząć je zmieniać. W efekcie kosz na śmieci będzie zapełniany rzadziej, mniej zmarnujemy żywności, zaoszczędzimy pieniądze i odniesiemy więcej korzyści. Nie tracąc przy tym z oczu najważniejszego celu – pomocy środowisku.

Komentarze