Zdrowotne właściwości borówki amerykańskiej

0
4158
borówka amerykańska

Sezon letni to czas, gdy w sklepach zaczynają pojawiać się ogromne ilości warzyw i owoców. Wśród nich bardzo często spotkać można jagody i podobne do nich borówki amerykańskie, które cieszą się ogromną popularnością ze względu na niezwykle przyjemny smak. Mało kto jednak wie, że borówka amerykańska to nie tylko pyszny, ale także bardzo zdrowy owoc.

Skład borówki amerykańskiej

To jak wygląda borówka amerykańska wiedza prawie wszyscy. Mało kto jednak wie, co dokładnie się w niej zawiera, czyli inaczej mówiąc, jaki jest skład tego owocu, i co za tym idzie, jaki ma on wpływ na zdrowie i samopoczucie osoby go spożywającej.
Borówka amerykańska to przede wszystkim ogromne ilości witamin. Znaleźć w niej można witaminy A, C, E, K, B6, a także tiamine, niacyne, kwas foliowy i ryboflawinę. Oprócz tego w borówce znajdują się pokaźne ilości różnego rodzaju minerałów, takich jak: wapń, Magnez, Żelazo, Potas, Fosfor, Cynk i Sód.

Borówka amerykańska i jej wpływ na zdrowie

Jak zatem widać borówka amerykańska jest niezwykle bogatym w pro zdrowotne składniki owocem. Jak jednak przekłada się to na właściwości zdrowotne? Co właściwie daje regularne jedzenie tego owocu?
Przede wszystkim wymienić tu należy wpływ borówki amerykańskiej na prace mózgu, a w szczególności na poprawę pamięci. Co prawda naukowcy do dziś nie znają mechanizmu, który wpływa na lepsze funkcjonowanie pamięci, jednak w wyniku licznych eksperymentów odkryto tę właśnie zależność, że regularne spożywanie borówki amerykańskiej znacząco poprawia ten właśnie aspekt funkcjonowania mózgu. Najbardziej popularna hipoteza dotycząca tego mechanizmu, mówi, że odpowiedzialne są za to zawarte w borówce liczne flawonoidy.
Owoce ten ma również bardzo pożądane w dzisiejszym świecie działania przeciwnowotworowe. Możliwe jest to dzięki zawartym w borówce antocyjanom, które posiadają działanie wzmacniające mechanizmy przeciwnowotworowe. Dodatkowo w składzie borówki znaleźć można całkiem pokaźną ilość kwasu elagowego, który ma działanie polegające na zmniejszeniu ryzyka rozwoju nowotworu płuc, wątroby, a także przewodu pokarmowego.

Zobacz przepis na Wegańskie lody borówkowe

Pozostałe właściwości prozdrowotne

Oprócz tak niezwykle ważnych spraw, jak wpływ na przeciwdziałanie nowotworom i poprawę pamięci, borówka amerykańska ma też liczne, pomniejsze działania, których nie sposób przeoczyć podczas odkrywania jej działania.
Wśród pozostałych zdrowotnych właściwości borówki amerykańskiej wymienić należy:

  • wpływ na wzrok — borówka stosowana bywa w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy. Zobacz również: Zadbaj o swoje oczy latem.
  • pozytywny wpływ na krążenie — naukowo udowodnione zostało, że spożycie przynajmniej raz w tygodniu porcji borówek przyczynia się do zauważalnego spadku ciśnienia tętniczego
  • wpływ na wątrobę — owoce borówki amerykańskiej przyczyniają się do opóźnienia rozwoju marskości wątroby, a czasem nawet zupełnie zatrzymuje ten proces
  • oddziaływanie na układ pokarmowy — owoce te, a właściwie to zawarte w nich błonnik i antyoksydanty, wpływają na skuteczniejsze usuwanie z organizmu toksyn i poprawiają przemianę materii.
Komentarze