Zainwestuj w siebie – 10 praktycznych porad

0
3146
zainwestuj w siebie

Życie może stać się lepsze, jeśli tylko uda nam się poznać własne możliwości oraz cele. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że rozwój osobisty ma wpływ na każdy aspekt życia. Jeśli nie będziemy czuć się ze sobą dobrze, to nigdy nie będziemy w pełni zadowoleni z pracy, związku, czy też relacji z innymi ludźmi. Pamiętajmy, że zawsze można coś zmienić. Zainwestuj w siebie i nie odkładaj tego na jutro. Nie ma lepszego momentu niż „teraz”. W innym przypadku zawsze będziesz tkwić w tym samym punkcie. Poniżej przedstawiono kilka praktyczny wskazówek.

1. Poznaj siebie – każdy człowiek powinien nauczyć się określać swoje cele, pragnienia, czy też myśli. Warto wziąć pod uwagę, że stale się zmieniamy. To, co były źródłem satysfakcji jeszcze kilka lat temu, dziś może nas nie zadowalać. Coraz więcej osób decyduje się na sesję z coachem. Jest to prosty sposób na to, aby zrozumieć to, co jest dla nas ważne. Być może pomocny okaże się test Gallupa, dzięki któremu można odkryć swoje ukryte zdolności. Świetną opcją jest również terapia u specjalisty. Wiele osób nie może uporać się z przeszłością. Wpływ na to ma wiele czynników (nieudane dzieciństwo, toksyczny związek, traumatyczne przeżycia). Pierwszym krokiem jest eliminacja negatywnych emocji. Rozwój wymaga pełnej samoakceptacji. Nie możemy zmienić przeszłości, jednak mamy pełną kontrolę nad tym, co się wydarzy. Odkryjmy, co nas w życiu ogranicza, a następnie zniszczmy to.


2. Sprawdź ile jesteś warta – wiele osób nie potrafi określić swojej wartości. Często godzimy się na pracę, która jest poniżej naszych możliwości. Decydujemy się na przeciętność, ponieważ nie wierzymy w swoje umiejętności oraz możliwości. Zawsze wydaje nam się, że znajdzie się ktoś, kto zrobi to lepiej. Oblicz swoją stawkę godzinową. Być może jesteś w stanie zarabiać o wiele więcej, przy niższym nakładzie pracy. Skorzystaj z pomocy innych, jeśli tylko masz taką okazję. Analizuj, co ci się opłaca, a z czego warto zrezygnować.


3. Work-life balance – równowaga pomiędzy pracą a życiem prywatnym to podstawa. W przypadku pracy na etacie o wiele łatwiej jest wyznaczyć sobie czas na relaks. Osoby pracujące na własny rachunek często mają z tym problem, przez co niemal całą dobę fizycznie lub psychicznie znajdują się w pracy. Chęć posiadania pieniędzy czasami jest tak silna, że niemal nie mamy czasu na odpoczynek. Weźmy również pod uwagę, że takie zachowanie jest uzależniające. Nawet przebywając na zasłużonym urlopie mamy ochotę sięgnąć po telefon, aby skontrolować sytuację w pracy lub firmie. Niestety jest to wyniszczające, a efekty mogą być odwrotne od zamierzonych. Nauczymy się relaksować i odcinać od pracy. Nie jest to łatwe, jednak tylko w ten sposób osiągniemy złoty środek.


4. Zainwestuj w wiedzę – staraj się uczyć czegoś nowego. Być może będzie to twoją pasją lub sposobem na zarobienie większych pieniędzy. Poznawaj języki, ucz się programowania, zapisz się na kurs kosmetyczny – możliwości jest wiele, a wszystko zależy od twoich preferencji. Jeśli masz problem z życiem w społeczeństwie, weź pod uwagę kursy komunikacyjne. Staraj się lepiej rozumieć to, co otacza cię na co dzień.


5. Zainwestuj w zdrowie – zadbaj o swoje ciało oraz umysł. Wprowadź nowe nawyki żywieniowe, a także aktywność fizyczną. Znajdź coś, co będzie naprawdę sprawiać ci przyjemność. Udaj się na basen, czy też centrum odnowy biologicznej. 


6. Postaw na minimalizm – wiele osób lepiej się czuję, gdy przestrzeń wokół jest uporządkowana. Im więcej zbędnych przedmiotów nas otacza, tym gorzej. Warto dokładnie przejrzeć zawartość swoich szaf. Pozbądźmy się lub rozdaj – zgodnie z zasadą Zero Waste wszystko, co nie jest nam aktualnie potrzebne lub nie ma wartości sentymentalnej. Będzie to pewnego rodzaju oczyszczenie.


7. Pamiętaj o odpoczynku – znajdź czas na romantyczny weekend we dwoje, zabawę z dziećmi, wyjazd wakacyjny. To idealny czas na to, aby naładować wewnętrzne akumulatory. Nawet krótki wypoczynek sprawi, że do pracy powrócimy ze zdwojoną siłą. Z pewnością zwiększy on naszą wydajność oraz kreatywność.


8. Rozlicz się z przeszłością – wiele osób ma na koncie niezałatwione sprawy. Często udajemy, że one nie istnieją, jednak ciążą one na naszej psychice. Gdy sobie o nich przypominamy, to serce bije nam szybciej ze stresu. Zajmijmy się nie tylko zaległymi obowiązkami, ale również drobnostkami. Zwróćmy przetrzymywane książki do biblioteki, poprawmy relacje z dawno niewidzianymi osobami, oddajmy długi. 


9. Zadbaj o siebie – czasami nowe ciuchy mogą być źródłem szczerej radości. Pamiętajmy, ze wygląd zewnętrzny nie powinien być źródłem pewności siebie, jednak każdy powinien czuć się dobrze patrząc w lustro. Warto więc poświęcić chwilę na skompletowanie stylizacji, czy też wykonanie starannego makijażu. Być może chociaż na chwilę poprawi to nasze samopoczucie.


10. Zainwestuj w pasję – każdy powinien posiadać w swoim życiu hobby. Wbrew pozorom nasza pasja nie musi być górnolotna. Nie każdy interesuje się sportem, malarstwem, czy też literaturą. Róbmy to, co wywołuje uśmiech na naszej twarzy. Być może w przyszłości stanie się to źródłem naszych dochodów. Często jest tak, że prawdziwa szansa zamienia się w zawód. Zobacz jak zostać projektantem mody i jaką szkołę wybrać.

Komentarze