Zaburzenia błędnika [Objawy i przyczyny problemów]

0
519
zaburzenia błędnika
zaburzenia błędnika

Ludzkie ciało składa się z wielu mniejszych lub większych narządów. Wystarczy, że jeden taki element zacznie działać nieprawidłowo, nasze życie stanie się wtedy bardzo niekomfortowe. Mowa chociażby o schorzeniach, jakim są zaburzenia błędnika. Czym dokładnie jest błędnik?

Co to jest błędnik?

Okazuje się, że to mała część ucha wewnętrznego, która jest odpowiedzialna za prawidłową równowagę. Kiedy pojawiają się problemy z błędnikiem w postaci uszkodzenia tego narządu, człowiek źle odbiera także wrażenia słuchowe. Wówczas dochodzi do nagłych, silnych zawrotów głowy, nudności i wymiotów (sygnał informujący o aktualnym położeniu ciała nie dociera do mózgu). Wszystko wokół wiruje, szczególnie w trakcie schylania. Objawem może być również tzw. oczopląs. Mając tego typu problemy z błędnikiem, należy udać się do laryngologa, a następnie neurologa. Tacy specjaliści przeprowadzą dokładne, profesjonalne badania, np. ocenią narząd równowagi, zbadają słuch i dokonają elektronystagmografii.

Objawy problemów z błędnikiem

Niestety, problemy z błędnikiem mogą być także związane z różnymi niebezpiecznymi chorobami. Wśród nich są m.in.: zapalenie nerwu przedsionkowego oraz choroba Meniere’a. Szczególnie w tym drugim przypadku może dojść do trwałego upośledzenie słuchu w wyniku gromadzenia się ciśnienia płynu w błędniku. Charakterystycznym symptomem są tutaj szumy uszne. Jednak wspomniane zapalenie nerwu przedsionkowego zwane ostrym zapaleniem ucha wewnętrznego także spowoduje pewne komplikacje. Zagrożone będzie bowiem dodatkowo wnętrze jamy czaszkowej. Owe choroby błędnika są najczęściej następstwem osłabienia organizmu. Winą należy obarczać paskudne bakterie i wirusy, które łatwo przedostają się do naszego wnętrza. Wystarczy, że wyjdziemy na dwór bez czapki i przemarzniemy. Co więcej, choroby błędnika dadzą o sobie znać, gdy jednocześnie będziemy zmagać się z półpaścem, różyczką, odrą czy świnką.

Zobacz także: Objawy zapalenia błędnika.

Przyczyny zaburzeń błędnika

Oczywiście do zaburzenia błędnika może dojść także wraz ze starzeniem się organizmu, który bardziej narażony jest na zanikowe zmiany w takim narządzie. Sprawność układu nerwowego niestety maleje. Łatwo wówczas o złamania i liczne urazy. Jedyną, najlepszą, formą pomocy będzie tutaj zastosowanie specjalnego zestawu ćwiczeń, aby choć trochę naprawić równowagę i złagodzić objawy. A jak leczyć choroby błędnika i zmniejszać problemy z błędnikiem u innych osób? Poza rehabilitacją i leczeniem farmakologicznym, często zalecana jest po prostu zmiana stylu życia (dobra będzie tu odpowiednia dieta, odstawienie niektórych farmaceutyków, unikanie codziennego picia kawy itp.). Jak jeszcze walczyć, gdy pojawią się zaburzenia błędnika? Warto np. podawać preparaty, które działają przeciwzapalnie i poprawiają znacznie metabolizm samych komórek nerwowych. Ostateczną formą leczenia będzie operacja czy skomplikowany zabieg związany z chirurgią naczyniową. Na szczęście większość kłopotów z błędnikiem można łagodzić, a nawet im zapobiegać. Skuteczne okażą się wspomniane, systematyczne ćwiczenia ustalone przez doświadczonego terapeutę (szczególnie u ludzi starszych). Z kolei u osób ze stwierdzoną chorobą Meniere’a egzamin zda nie rehabilitacja, a odpoczynek oraz wszelkie specyfiki, których właściwości pozwolą na uspokojenie organizmu.

Podsumowanie

Opisaliśmy i przedstawiliśmy ogólnie najważniejsze informacje na temat zaburzeń błędnika. Przejdźmy zatem do podsumowania. Okazuje się, że przyczyn takiego schorzenia może być wiele, dlatego nie istnieje jedna opracowana metoda, która pomoże każdej osobie. Jeżeli ktoś cierpi tylko na chorobę lokomocyjną (także związaną ze złym funkcjonowaniem błędnika), to nie ma jeszcze powodów do zmartwień. Gorzej, kiedy wystąpią choroby błędnika znacznie bardziej poważne. Wtedy dość szybko trzeba skorzystać z pomocy lekarskiej.

Co ciekawe i ważne, człowieka, który zmaga się z problemami z błędnikiem, można łatwo pomylić z alkoholikiem. Wszystko przez podobne objawy. Mowa chociażby o zataczaniu się, przewracaniu czy wymiotowaniu. Wydaje się, że widząc takie osoby, mamy do czynienia tylko z pijanymi mężczyznami albo kobietami. Prawda okazuje się jednak zupełnie inna, dlatego nie wytykajmy palcami i nie oceniajmy takich ludzi. Zaburzenia błędnika mogą bowiem spotkać każdego z nas!

Komentarze