W dzisiejszych czasach większość ludzi stawia na naturalne składniki. Jednym z nich jest sól Epsom, która ma szereg pozytywnych właściwości. To wyjątkowy produkt, ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnej soli ma gorzki smak. Dzięki jej leczniczym funkcjom można przyspieszyć leczenie zaparć. Sól emską wykorzystuje się także w przemyśle kosmetycznym, jako składnik soli do kąpieli.
Skąd pochodzi sól Epsom?
Nazwa pochodzi od miasta Epsom, w którym po raz pierwszy otrzymano ten rodzaj soli. Miało to miejsce w XVII wieku. To wszystko sprawiło, że sól emska nazywana jest inaczej angielską lub w nawiązaniu do smaku – gorzką. Możliwość stosowania soli Epsom zawdzięcza się źródłom zlokalizowanym w Wielkiej Brytanii. To właśnie z ich wód odparowywano sól wykazującą się właściwościami leczniczymi i odżywczymi. Wszechstronne zastosowanie soli Epsom docenia obecnie wielu ludzi na całym świecie i nie ma w tym nic dziwnego.
Sól Epsom i jej cechy charakterystyczne
Sól Epsom to czysty związek mineralny powstający w połączeniu kwasu siarkowego z siarczanem magnezu. To między innymi dlatego jest cennym źródłem istotnych pierwiastków, spośród których wyróżnia się oczywiście magnez i siarkę oraz inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu ludzkiego. Osoby, które wcześniej nie miały styczności z solą Epsom powinny przygotować się na jej gorzki smak. Można ją spożywać zarówno doustnie, jak i zewnętrznie. Zastosowanie soli Epsom do wewnątrz jest zdecydowanie bardziej skuteczne. Działa przeczyszczająco, przy czym efekty są zauważalne o wiele szybciej.
Jakie wartości odżywcze ma w sobie sól Epsom?
O wysokiej zawartości składników odżywczych w soli Epsom można mówić dużo. Obecność wspomnianych wcześniej siarki i magnezu wspomagają poprawę kondycji i ogólnego stanu zdrowia. Dodatkowo siarka ma właściwości bakteriobójcze, przeciwgrzybicze, przeciwtrądzikowe. Dlatego znane jest zastosowanie soli Epsom do mycia włosów przez osoby ze skłonnościami do przetłuszczania skóry głowy i problemami z łupieżem. Magnez także zapewnia organizmowi ochronę. Przejawia się to głównie w postaci stymulowania układu nerwowego, mięśniowego i kostnego. Ze względu na działanie przeczyszczające, dochodzi do regulowania metabolizmu. Znikają dzięki temu wstydliwe i uporczywe dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Ciekawostką jest zastosowanie soli Epsom w celu obniżania ciśnienia krwi i tym samym zmniejszenia ryzyka zawału serca.
Gdzie można stosować sól Epsom?
Produkt w postaci soli Epsom ma zastosowanie w łazience, kuchni, kosmetyce, a nawet ogrodzie. Może stanowić doskonały środek do dezynfekcji rąk, oczyszczania skóry głowy, czy kąpieli. Znane jest także wykorzystywanie soli Epsom do powstawania peelingów oczyszczających twarz. Sól Epsom mogą spożywać weganie, ponieważ jest stosowana do produkcji tofu – specjalnej odmiany twarogu.
Dlaczego warto stosować sól Epsom?
Obecność najważniejszych składników odżywczych w soli Epsom uzasadnia jej zastosowanie w życiu codziennym. Dzięki niej możliwe staje się stosunkowo szybkie wyrównanie poziomu magnezu i siarki w organizmie. Ich braki mogą realnie wpływać na pogorszenie samopoczucia i utratę energii do codziennego funkcjonowania. Ze względu na zastosowanie soli Epsom w przemyśle kosmetycznym, jej użytkownicy mogą zadbać o swój wygląd zewnętrzny. W końcu każdy chce jak najszybciej pozbyć się problemów z cerą, skórą głowy. Dodawania soli do kąpieli może natomiast pomóc w relaksie i odprężeniu po ciężkim dniu w pracy. Przeprowadzone zostały badania, których wyniki jednoznacznie wskazują na to, że składniki zawarte w gorzkiej soli są szybko wchłaniane przez skórę. Co najważniejsze, utrzymują się w niej aż do 9 godzin! Regularne kąpiele z kosmetykami mającymi sól angielską w składzie mają wpływ na poprawę jakości snu. To szczególnie ważne, ponieważ w dzisiejszych czasach wiele osób ma z tym problem.
Podsumowanie zalet soli Epsom
O korzyściach ze stosowania soli Epsom można mówić bez końca. Generalnie jest to składnik, którego nie powinno zabraknąć w domach. Być może nie każdy zdaje sobie sprawę ze wszystkich korzyści, które można odczuwać. Kąpiel w soli Epsom jest dedykowana wszystkim, również osobom uprawiającym regularnie sport. Wpływa to na przyspieszenie regeneracji po wysiłku fizycznym, odbudowie mięśni po ewentualnych urazach. Taki odpoczynek w wodzie z dodatkiem soli Epsom nie powinien przekraczać około 15 minut dziennie. Po jego zakończeniu dopuszczalne jest jednak dalsze moczenie stóp i dłoni w roztworze solnym. Dzięki temu zniknąć może nieestetyczny problem pękających pięt i pozostałości po starym naskórku. Widać zatem wyraźnie, że zastosowanie soli Epsom to przysłowiowy strzał w dziesiątkę. Ten składnik niejednokrotnie uratował samopoczucie fizyczne i psychiczne wielu osób. Dodawany jest to mgiełek i balsamów do ciała, wszystko to dla dobra każdego rodzaju skóry. Produkty z dodatkiem soli Epsom dostępne są w większości drogerii i sklepów z kosmetykami. Trudno się temu dziwić, w końcu potrafią zdziałać cuda.