Ćwiczenia na rozciąganie kręgosłupa

0
1703
rozciąganie kręgosłupa

O kręgosłup należy zadbać od najmłodszych lat. Zaniedbania z młodości bardzo często dają o sobie znać w wieku dojrzałym. Nierzadko potrzebne są konsultacje z lekarzem, a także ćwiczenia z fizjoterapeutą. Pojawiają się rozmaite dolegliwości i bóle.

Inwestycja we własne zdrowie

Ćwiczenia na rozciąganie kręgosłupa to inwestycja we własne zdrowie i dobre samopoczucie. Trzeba jedynie poświęcić trochę czasu i włożyć w to nieco zaangażowania, aby osiągnąć spektakularne efekty. Jeśli chodzi o zdrowie kręgosłupa, profilaktyka jest tutaj niezwykle ważna. Trudno jest naprawić uszkodzenia, które już powstały. Jednak, nawet jeżeli pojawia się silny ból, wiele można jeszcze osiągnąć za pomocą ćwiczeń. Wiele osób dzięki temu uniknęło poważnej operacji. Ćwiczenia rozciągające kręgosłup powinny być podstawą przy uprawianiu każdego sportu. Nieprzypadkowo zajęcia sportowe zaczynają się od rozgrzewki. Trzeba przecież rozgrzać i rozciągnąć ciało, aby przystąpić do bardziej zaawansowanych aktywności. Zarówno lekarze ortopedzi, jak również fizjoterapeuci doskonale zdają sobie sprawę z ogromnego wpływu aktywności fizycznej na zdrowie człowieka. Oczywiście zestaw ćwiczeń musi być specjalnie dopasowany do pacjenta. Inaczej można zrobić sobie dużą krzywdę. Zobacz: 10 ćwiczeń na rozciąganie.

ćwiczenia na kręgosłup

Koci grzbiet

Rozciąganie kręgosłupa można wykonywać na różne sposoby, przy użyciu różnych ćwiczeń. Zapewne niektóre z nich okażą się proste do wykonania, a inne dość trudne. Popularnym ćwiczeniem jest tak zwany koci grzbiet. Chodzi oczywiście o wyginanie kręgosłupa w łuk, a następnie powracanie do naturalnej pozycji. Każdy przypadek trzeba traktować indywidualnie. Zapewne każdy pacjent będzie mógł wykonać inną liczbę powtórzeń. Bezwzględnie należy przerwać wykonywanie ćwiczenia, kiedy pojawia się ból. Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup można wykonywać we własnym domu. Potrzebne jest jedynie kilka metrów kwadratowych miejsca na rozłożenie maty. Zdecydowanie warto zaplanować sobie taką aktywność wśród codziennych czynności. Szczególnie dla starszych pacjentów, a także dla osób bardzo zajętych, ma to duże znaczenie. Jeżeli zostanie to wpisane w codzienny harmonogram, to jest o wiele większa szansa, że zadanie zostanie wykonane.

joga skłon do przodu

Pochylanie się do przodu

Znakomitym ćwiczeniem dla kręgosłupa jest pochylanie się do przodu z pozycji stania w rozkroku. Należy postarać się, aby dotknąć maty swoimi dłońmi. Oczywiście nie od razu każdemu się to uda. Jest to jednak cel, do którego należy dążyć. Kiedy już pacjent dotknie swoimi dłońmi maty, należy chwilę odczekać, a dopiero później wrócić do naturalnej pozycji. Jak więc widać ćwiczenia na kręgosłup są dość proste, trzeba jednak wykonywać je systematycznie, regularnie. Należy wykazać się odpowiedzialnością w stosunku do dbania o swoje ciało. Trudno znaleźć wymówkę dla tego, że ktoś nie potrafił zmobilizować się do poświęcenia kilku bądź kilkunastu minut dziennie na ćwiczenia dla zdrowia swojego kręgosłupa. Ile minut minimum każdy powinien ćwiczeń ? To kwestia bardzo indywidualna. Inne normy obowiązują dla ludzi zdrowych, a inne dla osób z problemami zdrowotnymi.

kręgosłup ćwiczenia

Ćwiczenia w pozycji leżącej na macie

Większość pacjentów bardzo lubi ćwiczenia na macie. Są to z reguły ćwiczenia dość spokojne. Można położyć się na macie i zgiąć nogi w kolanach, a następnie ręce rozłożyć szeroko. Ugięte nogi należy przenosić na jedną i drugą stronę, przy jednoczesnym odwracaniu głowy w innym kierunku. To ćwiczenie tylko pozornie wydaje się proste. Może ona sprawdzi trochę kłopotów osobom, które nie są sprawne fizycznie. Nie należy jednak zrażać się pierwszymi niepowodzeniami. Warto pamiętać o tym, że chodzi tutaj nie o perfekcję, ale o progres, a przede wszystkim o działanie dla swojego zdrowia i dobrego samopoczucia. Ćwiczenia rozciągające plecy polecane są właściwie każdemu, są one dla ludzi w każdym wieku, o różnej sprawności fizycznej.

Zobacz także: Rozciąganie mięśnia gruszkowatego

Jak dbać o kręgosłup na co dzień?

Oprócz systematycznie wykonywanych ćwiczeń fizycznych, można również podjąć szereg innych działach dla zdrowia swojego kręgosłupa. Przede wszystkim dobrze jest zadbać o dobrą pozycję przy pracy. Wiele osób musi układać ciało w wymuszonej pozycji w swojej pracy. Najlepszym przykładem jest tutaj praca biurowa, siedzenie przy biurku, przy komputerze. Jeżeli trwa to wiele godzin dziennie, prędzej czy później pojawiają się bóle kręgosłupa. Pacjenci, coraz częściej bardzo młodzi, cierpią na ogromne bóle i muszę brać lekarstwa, aby byli w stanie normalnie funkcjonować. Odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne mogą nawet doprowadzić do odstawienia lekarstw. Oczywiście trzeba również dbać o siebie wykonując codziennie prace domowe. Nie wolno dźwigać, a jeśli już jest taka potrzeba, to trzeba robić to w umiejętny sposób.

Wiele osób starszych bardzo żałuje tego, że w młodości nie dbali o swój kręgosłup. Ćwiczenia rozciągające są dla kręgosłupa niczym najlepsze lekarstwo, które jest w stanie mocno poprawić stan zdrowia pacjenta. Warto o tym pamiętać. Tam, gdzie nie trzeba wprowadzać farmakologii, lepiej wybrać metody naturalne, a do takich należą dobrze dobrane ćwiczenia.

Komentarze