Walencja – krótka historia niezywkłego miasta

0
349
Walencja

Walencja jest trzecim co do wielkości miastem w Hiszpanii po Madrycie i Barcelonie. Miasto położone jest na wybrzeżu Morza Śródziemnego, na południe od Balearów. Walencja słynie z niezwykłej architektury, będącej mieszanką nowoczesności i tradycji. Miasto posiada również dużą liczbę parków i ogrodów. Odwiedzający Walencję mogą podziwiać liczne muzea, plaże i kościoły w mieście.

Historia Walencji

Pierwszymi ludźmi, którzy osiedlili się w Walencji, byli Iberyjczycy, którzy przybyli w III wieku p.n.e. W II wieku pne Rzymianie podbili Walencję i uczynili z niej kolonię. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego Walencją rządzili Wizygoci. W 714 roku Maurowie podbili Walencję i rządzili w niej przez prawie 300 lat, aż miasto zostało podbite przez siły chrześcijańskie w 1238 r. n.e.

W 1519 król Karol I nadał Walencji status królestwa. W tym czasie Walencja stała się ważnym ośrodkiem handlowym. W Walencji produkowany był między innymi jedwab i sprzedawany z innymi częściami Europy. W 1707 król Filip V przyłączył Walencję do Królestwa Hiszpanii.

W 1873 Walencja została ogłoszona prowincją, a w 1929 została ogłoszona regionem autonomicznym w Hiszpanii.

Podczas hiszpańskiej wojny domowej (1936-1939) Walencja była kontrolowana przez siły republikańskie. Po zakończeniu wojny dyktatura Francisco Franco zabroniła w Walencji wyrażania kultury i języka katalońskiego. Dopiero po śmierci Franco w 1975 roku kultura Walencji zaczęła być przywracana.

Walencja w Hiszpanii

Zobacz także: Cypr na urlop – czy warto?

Co warto zobaczyć w Walencji

Niektóre z najpopularniejszych atrakcji Walencji to:

 • Katedra św. Wincentego Ferrera: To gotycka katedra, która została zbudowana w latach 1354-1428 i jest jednym z największych kościołów w Hiszpanii. Znaleźć w niej można dzieła El Greco i Francisco de Goya.
 • Llotja de la Seda: To gotycki budynek – giełda Jedwabiu. Miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, które zostało zbudowane w latach 1482-1548. Jest uważany za jeden z najwspanialszych przykładów późnogotyckiej architektury walenckiej.
 • Miasto Sztuki i Nauki: Jest to kompleks konstrukcji zaprojektowanych przez Santiago Calatrava, który został otwarty w latach 2005-2008. Obejmuje operę, planetarium, muzeum, park oceanograficzny i plac na świeżym powietrzu.

Zobacz także: Wakacje na Krecie – podstawowe informacje.

Najpiękniejsze plaże Walencji

Walencja jest znanym kierunkiem turystycznym z wielu powodów. Oprócz oszałamiającej architektury, smacznego jedzenia i żywej kultury, miasto szczyci się również jednymi z najpiękniejszych plaż w całej Hiszpanii. Jeśli planujesz podróż do Walencji i szukasz najlepszych plaż do odwiedzenia, nie szukaj dalej! Oto cztery najpiękniejsze plaże Walencji.

Walencja plaża Malvarossa
Walencja plaża Malvarossa

Najpopularniejszych plaż w Walencji, które warto zobaczyć to:

 • Malvarrosa,
 • Cabanyal,
 • Patacona,
 • El Saler,
 • Las Arenas,
 • El Perellonet,
 • Pinedo,
 • Alboraya,
 • Cullera i Gandia .

Playa de la Malvarrosa

Ta plaża znajduje się w odległości krótkiego spaceru od centrum Walencji i dlatego jest bardzo popularna zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Playa de la Malvarrosa słynie z drobnego złotego piasku i czystych turkusowych wód. Plaża jest również otoczona promenadą, na której znajduje się wiele barów i restauracji.

Playa de El Saler

Jeśli szukasz bardziej odosobnionego miejsca, udaj się do Playa de El Saler. Ta plaża znajduje się w rezerwacie przyrody El Saler i dlatego jest znacznie mniej zatłoczona niż niektóre inne plaże Walencji. Plaża Saler to idealne miejsce na relaks i podziwianie wspaniałej naturalnej scenerii.

Playa de El Cabanyal

Playa de El Cabanyal to wyjątkowa plaża, ponieważ mimo bliskości centrum Walencji nadal zachowuje wiele ze swojej tradycyjnej atmosfery wioski rybackiej. Jeśli szukasz świeżych owoców morza, to zdecydowanie jest to plaża dla Ciebie! Wzdłuż promenady rozsiane są liczne restauracje serwujące owoce morza, w których można skosztować świeżych ryb złowionych przez lokalnych rybaków.

Na plażach Walencji każdy znajdzie coś dla siebie. Niezależnie od tego, czy szukasz tętniącego życiem miejsca do kąpieli słonecznych, czy bardziej relaksującego miejsca, w którym możesz cieszyć się naturą, w Walencji jest plaża, która jest dla Ciebie idealna. Więc na co czekasz? Zacznij planować swoją podróż już dziś!

Ukryte klejnoty: Parki w Walencji

Walencja to miasto bogate w kulturę i historię, znane ze swojej oszałamiającej architektury i śródziemnomorskiej atmosfery. Ale czy wiesz, że Walencja jest także domem dla jednych z najpiękniejszych parków w całej Hiszpanii? 

Walencja park Turia
Walencja park Turia

Niektóre popularne parki i ogrody w Walencji to:

 • Turia Gardens, uważany za jeden z największych ogrodów miejskich w Europie;
 • Bioparc, zoo, w którym zwierzęta żyją w naturalnych siedliskach;
 • Park Guliwera, z posągiem Guliwera z powieści Jonathana Swifta;
 • Park Alameda;
 • Park Cataliny;
 • Ogrody Królewskie im. Juana Carlosa I;
 • Centralny Ogród Targowy;
 • James Joyce irlandzki ogródek pubowy;
 • Park Ayora;
 • Glicynia Park.

W tym artykule przyjrzymy się trzem ukrytym perełkom Walencji: Parque de Cabecera, Jardín del Turia i Parque Natural de la Albufera.

Park Cabecera

Parque de Cabecera to duży park miejski położony na obrzeżach Walencji. Park jest domem dla szerokiej gamy flory i fauny, a także kącika zabaw dla dzieci, kawiarni i jeziora, gdzie można popływać kajakiem lub łodzią wiosłową.

Jardín del Turia

Jardín del Turia to największy park w Walencji i rozciąga się na imponujące 9 kilometrów. Park jest idealnym miejscem na spokojny spacer lub piknik w cieniu jednego z wielu drzew. W całym parku znajdziesz również kilka rzeźb i pomników, a także przepływa przez niego rzeka.

Park Albufera

Parque Natural de la Albufera to rezerwat przyrody położony na obrzeżach Walencji. Park jest domem dla terenów podmokłych, ptaków i życia roślinnego unikalnego dla tego obszaru. Odwiedzający mogą spacerować, jeździć na rowerze, a nawet popływać łodzią po rezerwacie.

Walencja to coś więcej niż tylko miasto — to raj na świeżym powietrzu! Niezależnie od tego, czy szukasz miejsca do relaksu, czy zwiedzania, pamiętaj, aby dodać te ukryte skarby do swojej listy miejsc do odwiedzenia w Walencji.

Walencja to piękne miasto o bogatej historii położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego, na południe od Barcelony. Odwiedzający Walencję mogą korzystać z licznych muzeów, plaż, parków, ogrodów i katedr. Miasto jest także domem dla unikalnej architektury łączącej nowoczesne budowle z tymi sprzed wieków. Niezależnie od tego, czy chcesz poznać hiszpańskie zabytki historii i kultury, czy po prostu zrelaksować się na jednej z niesamowitych plaż, spędzenie czasu w przepięknej Walencji z pewnością powinno znaleźć się na Twojej liście podróży!

 

Komentarze