Wakacje na Krecie – podstawowe informacje

0
2632
Kreta
Kreta

Kreta to największa grecka wyspa oraz jednocześnie jedna z największych wysp na Morzu Śródziemnym. Nie da się ukryć, że cieszy się ogromną popularnością. Nie tylko z powodu licznych antycznych zabytków i swojej niezwykłej historii, lecz również za sprawą położenia geograficznego. Zanim jednak wyruszymy na wakacje na Kretę, warto się dowiedzieć, co ze sobą zabrać, jak wygląda kwestia organizacyjna takich wakacji, a co najważniejsze, co powinno się zwiedzić. Innymi słowy, Kreta w pigułce.

Kiedy pojechać na Kretę?

Podstawową sprawą, o której trzeba się dowiedzieć, gdy planuje się wakacje na Krecie, to kiedy będzie najlepszy termin na taki wyjazd. Czy jest jakaś szczególna pora roku, którą warto się zainteresować, lub też odwrotnie, której powinno się unikać, gdy planuje się wakacje na tej wyspie?
Jeśli chce się mieć pobyt pełen słońca, wysokiej temperatury i wszystkich związanych z tym zalet, poleca się oczywiście wyjazd w okresie wakacyjnym, czyli w czerwcu, lipcu bądź też w sierpniu. Pamiętać jednak trzeba o tym, że jest to termin najbardziej oblegany przez turystów, więc trzeba się liczyć po prostu z dość dużymi tłumami na ulicach oraz na plażach.
Jeśli natomiast ktoś zamiast opalania się, ceni sobie zabytki i oraz możliwość zwiedzania, powinien zainteresować się wakacjami w środku zimy. W tym czasie liczba turystów jest drastycznie mniejsza, więc spokojnie można spacerować i podziwiać pozostałości po antycznej kulturze. Zobacz także: Cypr na udane wakacje.

Formalna strona wyjazdu na Kretę

Kolejnym krokiem, o którym trzeba pamiętać, gdy planuje się wakacje pod tytułem Grecja Kreta, to sprawy formalne związane z wjazdem na wyspę, paszportem, wizami, czy też oczywiście z walutą. Jak się zatem przygotować do takich wakacji od tej strony?
Na samym początku wspomnieć trzeba o tym, że jeśli planujemy wakacje na Krecie, to nie musimy zupełnie martwić się paszportem i wizami. Kreta należy do terytorium Grecji, czyli członka Unii Europejskiej oraz strefy Schengen. Oznacza to, że bez żadnego problemu możemy na tę wyspę wjechać na 90 dni na podstawie samego dowodu osobistego. Jedyną sytuacją, gdy trzeba mieć ze sobą ważny paszport to wtedy, gdy wybieramy się do Grecji prywatnym samochodem i przejeżdżać będziemy przez Macedonię lub Serbię.
Jak natomiast przedstawiają się pozostałe dokumenty? Przykładowo polskie prawo jazdy jest w pełni honorowane i można na jego podstawie prowadzić w Grecji samochód. Jeśli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne, to należy wyrobić sobie w polskim NFZ bezpłatną europejską kartę zdrowia i na jej podstawie można korzystać z greckiej pomocy medycznej.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że obowiązującą walutą w Grecji, a tym samym oczywiście również na Krecie, jest Euro.

Kreta wakacje
Wakacje na Krecie

Co ze sobą zabrać na Kretę?

Jak zatem widać po powyższym opisie ilość formalności, które trzeba spełnić, aby wjechać na Kretę, jest naprawdę minimalna. Warto się jednak dokładnie przyjrzeć temu, co powinno się ze sobą zabrać, aby spędzany tam czas był tylko i wyłącznie przyjemnością. Jak się zatem przygotować od strony własnego wyposażenia?
Przede wszystkim wspomnieć tu trzeba o tym, aby mieć ze sobą porządny krem z filtrem na słońce. Spędzając wakacje w czasie lata na Krecie, koniecznie trzeba być zawsze dobrze posmarowanym, ponieważ słońce jest naprawdę bardzo intensywne. Oprócz tego warto się również wyposażyć w okulary przeciwsłoneczne, kapelusz lub też ewentualnie w chustę. Warto także pomyśleć o dobrym, przewiewnym obuwiu, aby zachować odpowiednią równowagę termiczną także na stopach.
Z drugiej strony, jeśli wakacje na Krecie realizowane będą w zimie, poleca się zabranie ze sobą ciepłej, lecz przewiewnej odzieży, a także czegoś przeciwdeszczowego, ponieważ o tej porze roku na wyspie lubi popadać. Zobacz także wpis na temat Wyspy Mykonos.

Co zobaczyć na Krecie?

Jeśli już posiadamy odpowiednie wyposażenie, a wszystkie formalności załatwione, nie pozostaje nic innego, jak tylko przejść do zwiedzania wyspy. Co warto na niej zobaczyć i co odwiedzić?
Na samym początku zwiedzanie Krety warto rozpocząć od miast tej wyspy. Szczególnie mocno poleca się miasto Chania, a konkretnie niezwykle klimatyczny port. Dodatkowo warto odwiedzić miasto Rethymnon, które jest zdecydowanie spokojniejsze niż Chania, lecz jednocześnie bardzo urokliwe oraz malownicze. Szczególnej uwadze warto poddać wąskie, często bardzo kręte uliczki, które wypełnione są sklepikami, kawiarniami i restauracjami.
Co dodatkowo powinno się odwiedzić na Krecie? Nie da się ukryć, że dla wielu osób głównym punktem zwiedzania tej wyspy jest Heraklion i ruiny Pałacu w Knossos. Co jednak bardzo ważne, kontakt i zapoznawanie się z tą starożytną historią, zdecydowanie najlepiej realizować poza sezonem, gdy liczba turystów pozwala na swobodne chłonięcie atmosfery tego miejsca.

Plaże na Krecie

Oczywiście zwiedzanie starożytnych ruin to nie jedyna forma spędzania wakacji na Krecie. Nie da się ukryć, że wiele osób przylatuje tu po prostu w celu opalania się na plaży. Czy są jakiś szczególne miejsca, które warto pod tym kątem mieć na uwadze?
Jeśli komuś marzy się leżenie plackiem na plaży, nie może sobie pozwolić na nieodwiedzenie Laguna Balos. Jest to plaża, która zaliczana jest do grupy najpiękniejszych plaż na całym świecie. Odpowiadają za to widoki, kolor wody, lecz również niezwykle czysty piasek oraz bardzo ciepła woda.
Drugą wartą uwagi plażą dla miłośników kąpieli słonecznych, jest Laguna Elafonisi. Jej cechą charakterystyczną jest różowy piasek, który choć piękny, to jednak jest powodem pojawiania się tu naprawdę sporej ilości turystów. Choć miejsce piękne, to jednak z powodu tłumów nie dla każdego.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o najbardziej kultowej plaży na całej Krecie, czyli o plaży Matala. Jest to bardzo charakterystyczna plaża z powodu ogromnego klifu z wydrążonymi przez wodę jaskiniami. Miejsce urokliwe i z pewnością warte zobaczenia.

Kreta plaże
Plaża na Krecie

Co jeszcze warto zobaczyć na Krecie?

Podczas wakacji na Krecie oprócz plaż i starożytnych ruin, warto zobaczyć jeszcze jedno, bardzo ciekawe miejsce, czyli jezioro Kournas Lake. Jest to jedyne takiej wielkości jezioro na wyspie, które zachwyci każdego swoim widokiem. Krajobrazy są naprawdę niezwykle piękne, więc warto zejść z plaż i odpocząć od słonej wody, aby doświadczyć widoku tego jeziora.

Komentarze