Trening dla początkujących – najczęściej popełniane błędy

0
1712
trening dla początkujących

Wystarczy wejść na siłownię, aby stosunkowo szybko okryć, kto nie ma jeszcze zbyt długiego stażu. Nieprawidłowo wykonywany trening dla początkujących wręcz rzucają się w oczy dla kogoś, kto zadaje sobie sprawę z popełnianych przez tą osobę błędów. Jeśli ktoś dopiero co rozpoczyna swoją przygodę z siłownią, to często nie wie co i jak powinien ćwiczyć. Najlepiej byłoby poprosić o pomoc doświadczonego trenera personalnego, który wskaże które ćwiczenia dla początkujących będą najlepsze i jak je poprawnie wykonywać. Nie ma sensu błądzić po omacku i rzucać ciężarami. Prawidłowa technika podnoszenia ciężarów i wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń jest kwestią priorytetową. Nie sama liczba powtórzeń czy też wielkość obciążania są najważniejsze, ale właśnie technika. Jeśli jej zabraknie, to kwestią czasu jest wystąpienie mniej lub bardziej poważnej kontuzji. Taki trening nie przyniesie też zadowalających efektów. 

Zobacz również: Dlaczego warto zacząć biegać

Ćwiczenia na siłowni a często popełniane błędy – czego należy się wystrzegać?

Wiele kobiet udaje się na siłownię z myślą, że muszą najpierw schudnąć, a dopiero potem będą rzeźbić swoją sylwetkę. Jest to typowy błąd. Takie panie skupiają się wówczas na dużej ilości treningu cardio i na domiar złego mocno obniżają kaloryczność swojej diety. Oczywiście na początku widzą efekty w postaci ubytku masy ciała, ale są one krótkotrwałe i wiążą się z całą kaskadą problemów. Ludzki organizm bardzo szybko dostosowuje się do tego samego treningu. Przez co przestaje na niego reagować, a my nie widzimy efektów swoich wysiłków. Oprócz tkanki tłuszczowej tracona jest także masa mięśniowa, a przemiana materii coraz bardziej zwalania. W efekcie bardzo łatwo jest nam wręcz przybrać na wadze. Kolejnym błędem jest myślenie, że ciężary przeznaczone są wyłącznie dla mężczyzn i obawa przed nadmiernym rozrostem muskulatury. Codzienne ćwiczenie i jeszcze tej samej partii mięśni jest błędne. Nie ma też czegoś takiego, jak możliwość schudnięcia tylko z konkretnego miejsca. Wykonując wyłącznie setki brzuszków dziennie, nie uzyskamy pięknego brzucha. 

Zobacz również: Czy picie wody z cytryną jest zdrowe?

Trening dla początkujących – najczęstsze błędy

Częstym błędem jest także zbyt długi odpoczynek pomiędzy seriami. Wiele pań ma problem z tym, że zrobi kilka powtórzeń, po czym jej zainteresowanie przechodzi na telefon i portale społecznościowe. Jaki jest sens przebywania w siłowni przez dwie godziny i robienia sobie pomiędzy seriami kilkuminutowych przerw? Wystarczy do półtorej minuty odpoczynku pomiędzy seriami w przypadku kilku powtórzeń ćwiczeń z wysokim obciążeniem. Zbyt małe obciążenie również jest problemem wielu początkujących. Nawet przy operowaniu ciężarkami 20 kg, nie trzeba obawiać się kulturystycznego wyglądu. Ćwiczenie na siłowni wykonywane zawsze tak samo również jest błędne. Na próżno jest wówczas oczekiwać postępów treningowych. Nieregularne i rzadkie wypady na siłownię także nie sprawią, że pojawiają się zadowalające rezultaty. Brak celów i planu treningowego to jedne z najczęściej popełnianych błędów. Podobnie jak niedbanie o prawidłową postawę ciała w trakcie ćwiczeń, nie przykładanie się do rozgrzewki, nierozciąganie się po treningu, niedbałe wykonywanie ćwiczeń czy trenowanie zaraz po jedzeniu.

Komentarze