Tarczyca i jej znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu

0
790
tarczyca
tarczyca

Wiele osób skarży się na ciągłe zmęczenie, senność, drażliwość oraz pogorszenie stanu skóry. Często podejrzewają u siebie depresję lub chorobę nowotworową. Przyczyna leży jednak nierzadko w nieprawidłowej pracy tarczycy. Nawet jedna na pięć osób mieszkających w Polsce cierpi na choroby tarczycy, z czego wiele z nich nie wie co jest przyczyną dokuczających im dolegliwości.

Tarczyca – co to jest?

Tarczyca to gruczoł wydzielania wewnętrznego, który odpowiada za produkcję takich hormonów jak trijodotyronina (T3), tyroksyna (T4) oraz kalcytonina. Mają one udział w procesach metabolizmu oraz gospodarki wapniowo-fosforowej, przez co wpływają na pracę niemal całego organizmu ludzkiego. Tarczyca warunkuje między innymi utrzymanie prawidłowej temperatury ciała, pocenie się, pracę serca, jelit, a także nastrój. Zlokalizowana jest w przedniej części szyi, blisko gardła i krtani. Z tego powodu jej rozrost może uciskać sąsiadujące organy.

Choroby tarczycy i ich przyczyny

Do najczęstszych chorób tego gruczołu zalicza się nadczynność tarczycy oraz niedoczynność tarczycy. Oba te zaburzenia wynikają kolejno z nadmiaru lub niedoboru produkowanych przez nią hormonów. Do najczęstszych przyczyn nieprawidłowości w pracy tarczycy należą czynniki genetyczne, długotrwały stres, duże niedobory witamin i mikroelementów, oraz czynniki środowiskowe. Leczeniem chorób tarczycy zajmuje się lekarz endokrynolog, którego warto odwiedzić w przypadku zauważenia u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów.

"<yoastmark

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy wynika z niedostatecznej produkcji hormonów, które nie stymulują komórek organizmu w dostatecznym stopniu. Pacjenci, którzy cierpią na tę przypadłość skarżą się najczęściej na ciągłe uczucie zmęczenia, senność, uczucie zimna, problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, wolniejsze tętno, trudności z koncentracją, nadmierne wysuszenie skóry, pogorszenie się kondycji włosów i paznokci oraz bóle narządu ruchu. U kobiet zauważyć można zaburzenia miesiączkowania oraz problemy z płodnością. Niedostateczna produkcja hormonów przez tarczycę ma często podłoże autoimmunologiczne i spowodowana jest przewlekłym zapaleniem tarczycy, zwanym Hashimoto. Stan ten może być również następstwem usunięcia tego organu, leczenia jodem radioaktywnym oraz nieprawidłowym dawkowaniem leków przeciwtarczycowych. Długotrwałe zaburzenia, w tym choroba Hashimoto mogą prowadzić do powstania tzw. wola tarczycy, który może dodatkowo uciskać sąsiadujące tkanki i wywoływać ból i dyskomfort. Zobacz także: Zespół policystycznych jajników.

Nadczynność tarczycy

O nadczynności tarczycy mówi się w sytuacji gdy stężenie hormonów tarczycowych jest zbyt wysokie. Powoduje to przyspieszenie pracy całego ciała. Najczęściej diagnozowana jest u kobiet, jednak zdarzają się przypadki, kiedy panowie cierpią na nadczynność tarczycy. Przyczyny tego zaburzenia leżą najczęściej w autoimmunologicznej chorobie Gravesa-Basedova, która pobudza tarczycę do nadmiernej pracy. Niedobór jodu również może prowadzić do nadczynności tarczycy, a także powstania toksycznych woli guzkowych. Objawy związane z nadprodukcją hormonów tarczycy są odbiciem symptomów ich niedoboru.

Objawy nadczynności tarczycy

Należą do nich:

  • utrata masy ciała,
  • uczucie nadmiernego ciepła,
  • bezsenność,
  • pobudzenie,
  • nerwowość,
  • drżenie kończyn,
  • biegunki,
  • przyspieszenie akcji serca,
  • a także problemy z widzeniem.

U kobiet cykle mogą wydłużyć się lub nawet zaniknąć. Odpowiednia diagnoza nadczynności tarczycy i wdrożenie leczenia są niezwykle ważne. W przypadku zaniedbania tej choroby doprowadzić może ona do poważnych zaburzeń pracy całego organizmu, powodując tzw. przełom tarczycowy. Charakteryzuje się on wystąpieniem wysokiej gorączki, drżeniem mięśni oraz pojawieniem się nudności i wymiotów. Pacjent może doświadczyć również tachykardii. Ostry przełom tarczycowy może prowadzić nawet do śmierci pacjenta.

nadczynność tarczycy
nadczynność tarczycy

Diagnostyka i leczenie chorób tarczycy

Ze względu na poważne powikłania towarzyszące nieleczonej nadczynności oraz niedoczynności tarczycy, diagnostyka chorób tego narządu jest niezwykle ważna. Składają się na nią: wywiad z pacjentem, badania lekarskie, laboratoryjne oraz czasem obrazowe. Do najczęściej wykonywanych badań należy sprawdzenie poziomu TSH oraz FT4. Jeśli pierwszy z hormonów jest podwyższony, wynik ten może wskazywać na niedoczynność tarczycy. Jeśli jednak poziom FT4 jest wysoki, pacjent może cierpieć na nadczynność tarczycy. W zależności od diagnozy lekarz endokrynolog wdroży odpowiednie leczenie. Zwykle pomocna okazuje się farmakoterapia mająca na celu wyrównanie poziomu hormonów tarczycy i przez to wyregulowanie jej pracy. Niektóre choroby tarczycy wymagają leczenia operacyjnego.

Posumowanie

Tarczyca to często niedoceniany przez laików organ, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie niemal całego organizmu. Warto podkreślić, że wbrew krążącej opinii problemy z tym gruczołem dotyczą nie tylko pań, ale i panowie również mogą cierpieć na nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Każda osoba, która zauważy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy powinna skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym, który przekieruje ją do odpowiedniego specjalisty.

Komentarze