Przebarwienia skóry – co warto o nich wiedzieć?

0
1322
przebarwienia

Czas wakacji, kiedy skóra częściej wystawiana jest na słońce, obfituje nie tylko w piękną opaleniznę i dużą ilość witaminy D3, ale także wiele mniej przyjemnych aspektów takich jak przebarwienia skóry. Niektóre z nich są niewielkie, a nawet ledwo dostrzegalne. Inne przykuwają wzrok, a tym samym mogą negatywnie wpłynąć na samopoczucie czy pewność siebie. Co warto wiedzieć o przebarwieniach skóry? Jak chronić się przed ich powstawaniem? I w jaki sposób można je zwalczyć, gdy już się pojawią?

Czynniki wewnętrzne i zewnętrzne


Zaburzenia pigmentacji skóry wywołują zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Do tych drugich zaliczyć można przede wszystkim procesy zapalne, jak i efekt działania substancji leczniczych. Znacznie częściej jednak powodem przebarwień są czynniki zewnętrzne, wśród których najważniejsze jest promieniowanie UV. Należy utożsamiać je również z naturalnym promieniowaniem słonecznym, które dociera do powierzchni Ziemi, a tym samym oddziałuje na skórę. 

Rodzaje zmian skórnych


Przebarwienia odsłoneczne można podzielić na dwie kategorie. W pierwszej z nich znajdują się zmiany hiperpigmentacyjne takie jak piegi, znamiona soczewkowate i ostuda. Druga grupa to zmiany hipopigmentacyjne, czyli inaczej mówiąc – odbarwienia. Dowiedz się jak Witamina C wpływa na naszą skórę.

Piegi


Najbardziej powszechne plamy pigmentacyjne to piegi, czy plamy o średnicy do 2 milimetrów charakteryzujące się równomiernym zabarwieniem. W zależności od przypadku mogą występować w ilości od kilku pojedynczych plamek aż do całych setek. Pojawienie się piegów związane jest z czynnikiem genetycznym. Jednak w przypadku takich zmian hiperpigmentacyjnych nie zaleca się stosowania się terapii wybielającej. Piegi najczęściej pojawiają się w dzieciństwie w czasie eksponowania skóry na działanie słońca. Ich występowania na skórze związane jest z nadmierną produkcją melaniny.

Plamy soczewkowate


Kolejnym rodzajem zmian hiperpigmentacyjnych są plamy soczewkowate w rozmiarze do 3 centymetrów. Mogą mieć różne kolory – od jasnego żółtego, aż do ciemnobrązowego. Plamy soczewkowate powstają ze względu na nadmierną proliferację melanocytów. W ramach terapii stosuje są takie techniki jak peelingi, krioterapia oraz laseroterapia. 

Ostuda


Ostatnie zaburzenie pigmentacyjne z pierwszej grupy to ostuda. Znacznie częściej występuje u kobiet, a najbardziej podatne na tego rodzaju zmiany skórne są osoby o ciemniejszej karnacji. Ostuda to plamy, które podobnie jak piegi i plamy soczewkowate pojawiają się na skutek ekspozycji na słońce. Jednak ich występowanie wiąże się z gospodarką hormonalną. Najczęściej ostuda pojawia się bowiem w czasie ciąży czy przy stosowaniu terapii hormonalnej, a także przy stosowaniu leków z grupy antykonwulsantów.

Zmiany hipopigmentacyjne


Innym rodzajem zmian skórnych są plamy w rozmiarze do 20 centymetrów, które mogą występować w dowolnej lokalizacji ciała. Są to tak zwane zmiany hipopigmentacyjne. Bardzo często pojawiają się w wyniku bielactwa nabytego, które wywołane jest między innymi przez silny stres czy różne choroby. Kolejnym czynnikiem wywołującym zmiany skórne jest wrodzony brak barwnika. Jest choroba genetyczna objawiająca się brakiem odpowiedniej ilości melaniny w skórze, inaczej mówiąc – bielactwo wrodzone. Może ono występować w dwóch postaciach: jako przebarwienia jedynie na fragmencie ciała, jak i na całej jego powierzchni. Inną przyczyną występowania zmian hipopigmentacyjnych jest przyjmowanie leków sterydowych, a także stosowanie antykoncepcji hormonalnej czy nadmierne wystawienie na promieniowanie społeczne. W ramach terapii stosuje się w tym wypadku laseroterapia.

Komentarze