Nowe trendy w modzie, które musisz znać

0
746
ekologiczna moda
Ekologiczna moda

Jednym z najbardziej typowych stylów w modzie jest minimalizm. Opiera się na prostocie i oszczędnym gospodarowaniu środków, ale jest jednocześnie bardzo inspirujący. Śmiało można powiedzieć, że minimalizm w modzie pobudza do kreatywności, ale nie osiągniemy tego bez odpowiedniej organizacji garderoby.

Minimalizm w modzie

Warto wiedzieć, że minimalizm w modzie wywodzi się od stylu ubierania powstałego jeszcze w latach 20-tych XX wieku. Pierwszą osobą propagującą prostotę krojów i oszczędność kolorów była słynna Gabrielle Coco Chanel. Dzisiaj moda minimalistyczna jest coraz bardziej popularna i nic nie wskazuje na to, aby ten rozwój został szybko zatrzymany.

Styl minimalistyczny w formie i kroju

Minimalizm w modzie to sposób ubierania, który trudno pomylić z innym. Odzież projektowana jest na zasadzie jak największego uproszczenia formy, ale nie po to, aby podkreślić sylwetkę. Dla minimalizmu charakterystyczne są geometryczne sukienki o perfekcyjnych liniach cięć, marynarki o ostrej linii ramion oraz spodnie prasowane w kant. Kolory panujące w minimalizmie to głównie czerń, biel oraz różne odcienie szarości. Są to barwy stanowiące podstawę dla stylizacji, ale nie oznacza to, że nie pojawiają się inne kolory, jak błękity, czerwienie i inne kontrastowe kolory

Dla kogo jest modowy minimalizm

Styl minimalistyczny jest kierowany przede wszystkim do tych kobiet, które nie lubią dekoracyjnych dodatków w rodzaju falbanek oraz biżuterii. Minimalizm w modzie pozwala optycznie poprawić wygląd sylwetki i maskować niedoskonałości korzystając z prostych fasonów.

Moda zrównoważona

Innym trendem, który nabiera coraz większej znaczenia jest moda zrównoważona, czyli mówiąc inaczej – ekologiczna. Celem jest w tym przypadku ograniczenie lub całkowita eliminacja negatywnego wpływu na życie ludzi i zwierząt, a w domyśle – całej planety. Z tego względu idea mody zrównoważonej jest związana z różnymi aspektami życia i odpowiedzialności społecznej.

Moda bez cierpienia

W praktyce oznacza to, że produkcja odzieży oraz dodatków nie może być powiązana z cierpieniem ludzi oraz zwierząt. Chodzi tutaj głównie o wyzysk ekonomiczny oraz łamanie praw człowieka, szczególnie w stosunku do dzieci. Marki, które chcą być uznane za etyczne w działaniu, biorą odpowiedzialność za cykl produkcyjnych ubrań. Prowadzi to często do zmiany miejsca produkcji oraz bardziej dokładnej weryfikacji dostawców i kontrahentów. Moda zrównoważona to także rezygnacja z wykorzystania futer i skór. Wełna pozyskiwana jest natomiast tylko z hodowli szanujących prawa zwierząt.

Moda cyrkularna

Nowym modelem propagującym innowacyjność procesów produkcji odzieży jest także moda cyrkularna. To działanie z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz z zachowaniem odpowiedzialności społecznej. Ma to prowadzić do zmniejszenia nadprodukcji, konsumpcji oraz zużycia surowców naturalnych, w szczególności nieodnawialnych. Jest to wzorcowy system przyszłości, który aktualnie nie może być jeszcze w pełni wdrożony, ale może całkowicie odmienić współczesny przemysł odzieżowy. Zmienia to postrzeganie całego procesu projektowania, produkcji oraz dystrybucji ubrań.

Przemyślana produkcja odzieży

Moda cyrkularna to także nowe podejście do problemu odpadów produkcyjnych. Zużycie surowców w tym modelu jest znacznie ograniczane, to samo dotyczy utraty energii i emisji dwutlenku węgla. Procesy produkcji mają być przemyślane tak, aby przewidywały zwiększoną trwałość odzieży, brak użycia toksycznych materiałów, a także naturalną możliwość recyklingu i ponownego wykorzystania. Zobacz także: Gdzie warto studiować projektowanie ubioru w MSKPU czy SAPU

Świadomy konsument

Wymaga to więc aktywnego uczestnictwa nie tylko producenta, ale także świadomego konsumenta. Odzież w tym modelu przestaje trafiać na wysypisko śmieci, a każdy wyprodukowany przedmiot i materiał jest szanowany i wykorzystywany wielokrotnie, bez konieczności utylizacji. Ubrania mają pozostawać jak najdłużej w obiegu, co pociąga za sobą konieczność odpowiedniej pielęgnacji, jak również napraw i przeróbek przez cały okres życia produktu – od wyprodukowania do całkowitego zużycia. Moda cyrkularna zakłada również odsprzedaż przedmiotów, ich wypożyczanie lub korzystanie przez wiele osób w tych samych okresach czasu. Dzięki temu produkty mogą być regenerowane, a nawet na ich bazie mogą powstawać całkiem nowe formy.

Komentarze