Niedoczynność tarczycy- czym jest, jak się objawia i jak ją leczyć

0
446
niedoczynność tarczycy objawy i leczenie

Tarczyca jest gruczołem przypominający w kształcie motyla, który zwykle znajduje się w dolnej przedniej części szyi tuż poniżej krtani. Na pytanie, gdzie jest tarczyca, możemy odpowiedzieć sami, ponieważ bardzo łatwo jest ją wyczuć, dotykając szyi samemu. Zadaniem tarczycy jest wytwarzanie hormonów tarczycy, które są wydzielane do krwi, a następnie przenoszone do każdej tkanki w organizmie. Hormon tarczycy pomaga organizmowi zużywać energię, utrzymywać ciepło i utrzymywać mózg, serce, mięśnie i inne narządy pracujące tak, jak powinny.

Czym jest niedoczynność tarczycy?

Zadaniem tarczycy jest wytwarzanie oraz uwalnianie do krwiobiegu hormonów, które odpowiadają za produkcję ciepła, a także regulują metabolizm organizmu. Zatem niedoczynność tarczycy to częsty stan, w którym tarczyca nie wytwarza i nie uwalnia wystarczającej ilości hormonu tarczycy do krwiobiegu, a to sprawia, że metabolizm ludzkiego organizmu zwalnia. Te zaburzenia najczęściej występują u kobiet i mimo tego, że bardzo często wiążą się z rosnącym wiekiem, to jednak choroba ta występuje również wśród dzieci i młodzieży.

Objawy niedoczynności tarczycy

Główny objaw niedoczynności tarczycy to przede wszystkim uczucie ciągłego zimna oraz zmęczenie i senność. Objawów jest jednak znacznie więcej zatem jeśli zauważymy je u siebie, niezwłocznie powinniśmy udać się na konsultacje do specjalisty endokrynologa. Uwagę należy zwracać na objaw niedoczynności tarczycy taki jak zaburzenia pamięci co łatwo zauważyć w przypadku kłopotów z nauką lub nieumiejętnością skupienia uwagi co zwłaszcza w przypadku dzieci i osób młodych może być bardzo uciążliwe. Zobacz także czym jest zespół policystycznych jajników.

Przyrost masy ciała

Kolejnym z objawów niedoczynności tarczycy jest przyrost masy ciała, często bardzo gwałtowny oraz zaparcia czy rzadkie i nieregularne wypróżnianie się. W przypadku niedoczynności tarczycy zauważyć możemy także spowolnioną czynność serca i niskie ciśnienie tętnicze dlatego tak ważne jest regularne mierzenie ciśnienia nawet w warunkach domowych.

Zobacz także wpis: Choroba Hashimoto pod lupą

Cykl menstruacyjny a niedoczynność tarczycy

Jako że choroba najczęściej dotyczy kobiet, jednym z objawów, którego obecność powinna wzbudzić niepokój to zaburzenia miesiączkowania, a nawet niepłodność. Kolejny objaw niedoczynności tarczycy zauważyć będzie można, jeśli dokucza nam sucha, najczęściej blada i łuszcząca się skóra oraz suche włosy, których stan, pomimo regularnej pielęgnacji, nie ulega poprawie. Objaw niedoczynności tarczycy, którego bardzo często nie łączy się odpowiednio wcześnie z problemami związanymi z tarczycą, jest bardzo groźna choroba, jaką jest depresja.

Niedoczynność a depresja

Zaburzenia nastroju i spadek aktywności niezwykle obciążają nasze życie codzienne i utrudniają normalne funkcjonowanie. Oczywiście, nie zawsze przyczyną depresji jest niedoczynność tarczycy, ale warto mieć na uwadze to schorzenie w momencie szukania przyczyn zaburzeń depresyjnych. Ponieważ niedoczynność tarczycy rozwija się powoli, objawów choroby można nie zauważyć przez miesiące, a nawet lata, ale warto też wspomnieć, że wiele z tych objawów, zwłaszcza zmęczenie i przyrost masy ciała, są bardzo powszechne i nie muszą oznaczać, przypuszczalnych problemów z tarczycą.

Niedoczynność tarczycy do jakiego lekarza?

Jeśli jednak zauważymy u siebie jeden lub więcej niż jeden z objawów, należy jak najszybciej skonsultować i wyjaśnić swoje obawy z lekarzem specjalistą z zakresu endokrynologii.
Należy pamiętać jednak, że niedoczynność tarczycy, jak każda choroba może ujawnić się objawami o różnym stopniu nasilenia. Jeśli dolega nam niedoczynność tarczycy o łagodnym przebiegu, możemy nawet nie zauważyć żadnego z wyżej wymienionych objawów lub nie odczuwać ich w takim stopniu, który sprawiłyby, że uznalibyśmy to za coś poważnego i wymagającego uwagi lekarza specjalisty. Nie musimy napotkać każdego z tych objawów, aby zdiagnozować niedoczynność tarczycy. Doświadczenie każdego pacjenta z tym zaburzeniem jest inne. Podczas gdy jeden z nich może zauważyć, że jego skóra i włosy stały się suche i szorstkie, innego pacjenta może bardziej dręczyć zmęczenie i depresja. Należy jednak pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych, ponieważ jeśli odpowiednio wcześnie nie wykryje się choroby i nie rozpocznie leczenia, ta może rozwijać się latami, a skutki takiego niedopatrzenia mogą prowadzić do bardzo poważnych skutków. Efektem takich zaniedbań mogą być choroby serca, niepłodność, a w najcięższych przypadkach nawet śpiączka

Jak wygląda badanie na niedoczynność tarczycy?

Diagnoza niedoczynności tarczycy nie może być oparta wyłącznie na objawach, ponieważ wiele z jej symptomów jest takich samych jak w przypadku innych chorób. Dlatego lekarz może zastosować kilka badań krwi i badań obrazowych, aby potwierdzić diagnozę i znaleźć jej przyczynę. Lekarz obejrzy tarczycę, aby sprawdzić, czy cały gruczoł jest powiększony i czy występują na nim guzki. Wstępne badania laboratoryjne mogą obejmować pomiar stężenia hormonu tarczycy we krwi w celu ustalenia, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Objawy niedoczynności tarczycy nie zawsze są zauważalne, ale ważne jest, aby wiedzieć, na co zwracać uwagę. Rozpoznanie niedoczynności tarczycy na wczesnym etapie pozwoli potencjalnemu pacjentowi zarządzać zaburzeniem i zapobiegać jego wpływowi na dalsze etapy jego życia.

Komentarze