Która aplikacja do liczenia kalorii jest najlepsza?

0
414
aplikacje do liczenia kalorii

Do prawidłowych obliczeń swojego dziennego zapotrzebowania na kalorie, potrzebny jest precyzyjny i skuteczny kalkulator. Każdy, kto choć raz podejmował wyzwanie i trud przejścia diety odchudzającej, korzystał z pewnością z kalkulatora dołączonego do aplikacji liczącej kalorie. Szukasz skutecznego kalkulatora? Jesteś w trakcie zmiany diety? Sprawdź, które z aplikacji są najlepsze i najbardziej skuteczne.

Parametry i zmienne w aplikacji wyliczającej kalorie

Podstawowe dane, które są potrzebne do obliczeń bilansu kalorycznego spożywanych potraw to wiek, waga, wzrost. Dla dokładniejszego i bardziej spersonalizowanego wyniku warto podać inne szczegółowe informacje, jak czas i rodzaj aktywności fizycznej w ciągu dnia oraz typ budowy ciała.

Do obliczeń potrzebna jest także rozbudowana baza produktów, które użytkownik wykorzystuje w swojej diecie. Dobrą i bardzo przydatną opcją, będzie także możliwość dodawania nowych produktów do bazy, co pozwoli w pełni wykorzystać potencjał każdej z aplikacji. Poznaj popularne aplikacje do liczenia kalorii i ich zalety.

jak liczyć kalorie
jak liczyć kalorie

Aplikacja Fitatu z bezpłatną licencją

Podczas pierwszego odpalenia aplikacji, producent zasugeruje nam założenie konta lub zalogowanie. Jeśli nie chcemy tego robić, możemy korzystać z licznika kalorii bez logowania. To jedna z zalet Fitatu.
Jest to także aplikacja z największą bazą produktów, podzieloną na poszczególnych producentów. Dzięki wsparciu licznej społeczności aplikacji baza jest stale rozbudowywana o produkty dostępne w popularnych sklepach. Ułatwia to w dużym stopniu korzystanie z Fitatu.

Świetną opcją jest dokładny przelicznik dostępny przy każdym z produktów. Można skorzystać z gotowych jednostek lub wpisać je ręcznie. Informacje o ilości białka w produkcie, węglowodanów czy tłuszczy także znajdą się przy każdym produkcie. Aplikacja zapamiętuje najczęściej zaznaczane produkty oraz ich ilość wykorzystaną w daniach w ciągu dnia.

Cronometer z oceną mikro i makroskładników w posiłku

Łatwy w użyciu interfejs, podobnie jak inne aplikacje oferuje Cronometer. Można używać go tylko w zarejestrowanej wersji. Dla poprawnej konfiguracji należy wprowadzić wiek użytkownika, wagę, płeć oraz wzrost. Po podaniu produktów wykorzystanych w posiłkach i rodzaju wykonanych ćwiczeń w ciągu dnia aplikacja obliczy liczbę dodanych lub utraconych kalorii. Jest to bardzo pomocne w utrzymaniu prawidłowego bilansu posiłków z ćwiczeniami fizycznymi i umożliwia osiągnięcie dziennego celu redukcji kalorii.

Tym, co odróżnia Cronometer i czyni go użytecznym nawet w bezpłatnej wersji, to zdolność oceny mikro i makroskładników występujących w żywności. Umożliwia to zbilansowanie diety uzupełniającej niedobory elektrolitów lub skomponowanie nowej dla ich zwiększonego zapotrzebowania u użytkownika. W Cronometer, podobnie jak w innych aplikacjach, darmowa wersja ma niestety swoje ograniczenia.

dieta ketogeniczna

MyFitnessPal

Ta aplikacja jest prostsza niż Fitatu, lecz nieco mniej od niej intuicyjna. Jej profil jest nastawiony na dane liczbowe, co przekłada się na konkretne wyliczenia dzienne. Jest to szczególnie pomocne dla osób, które używają kalkulatora kalorii w trakcie diety odchudzającej.

Oferowana w aplikacji baza produktów jest duża, lecz większą oferuje jednak Fitatu. Dodawanie informacji o porcjach i wadze posiłków jest nieco bardziej niż skomplikowane niż w Fitatu. Zaletą MyFitnessPal jest za to brak wymogu zakładania konta premium, w sytuacji, gdy chcemy monitorować ilość wypitych szklanek wody. Ciekawą opcją jest dzienne podsumowanie posiłków oraz to, ile możemy ważyć za kilka tygodni, utrzymując daną dietę.

Jaką aplikację do liczenia kalorii wybrać?

Spośród przedstawionych darmowych wersji aplikacji to Cronometer oferuje najbardziej szczegółową ocenę mikro i makroskładników. Jej zaletą jest także możliwość dodawania przepisów oraz słupkowa wizualizacja zapotrzebowania na składniki. Wadą może być jednak tylko angielska wersja językowa i brak polskiej bazy danych. Wymaga także stałego podłączenia do internetu.

Fitatu z kolei oferuje największą polską bazę produktów i potraw, polskie miary oraz produkty z popularnych sklepów spożywczych. Świetnym dodatkiem jest skaner kodów kreskowych. Aplikacją, która umożliwia liczenie kalorii w języku angielskim i polskim jest MyFitnessPal. Oferuje także dziennik celów oraz podobnie jak Fitatu skaner kodów. Niewątpliwą zaletą jest jej kompatybilność z innymi popularnymi aplikacjami, a także sprzętem sportowym.

Komentarze