Jak witamina C wpływa na naszą skórę.

0
1369
witamina C

W wyniku naturalnych procesów oraz na skutek czynników zewnętrznych w naszych tkankach zachodzą procesy starzenia. W procesie tym kluczowe znaczenie ma obecność tlenu, z udziałem którego tworzą się Reaktywne Formy Tlenu. Wśród nich najbardziej istotne są wolne rodniki. Ludzki organizm posiada naturalne mechanizmy ochronne przed wolnymi rodnikami, które powinny być wspierane przez antyoksydanty inaczej zwane „wymiataczami wolnych rodników”. Jednym z najsilniej działających i powszechnie dostępnych antyoksydantów jest witamina C (kwas askorbinowy), która wykazuje szereg pożądanych działań względem naszej skóry. Obecnie jest to również bardzo popularny składnik kosmetyków do pielęgnacji cery. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów zastosowania witamy C.

WITAMINA C I JEJ DZIAŁANIE


Witamina C najczęściej kojarzona jest ze wzmacnianiem odporności organizmu. Oprócz tego należy wiedzieć, że witamina C ma różnorodne oraz szerokie zastosowanie. Jest to przede wszystkim antyoksydant o działaniu profilaktycznym i naprawczym. Witamina C neutralizuje wolne rodniki i chroni przed uszkodzeniem oksydacyjnymi. Ponadto wzmacnia połączenie naskórka ze skórą właściwą, redukuje uszkodzenia i podrażnienia powstałe na skutek ekspozycji na promieniowanie UV, aktywnie stymuluje produkcję kolagenu oraz poprzez hamowanie syntezy melaniny redukuje intensywność plam i przebarwień. Ma więc działanie rozjaśniające i wybielające.

WITAMINA C PRZECIW STARZENIU SIĘ SKÓRY


Z wiekiem i postępującymi procesami starzenia struktura kolagenu odpowiedzialnego za jędrność i sprężystość skóry się rozluźnia się i ulega uszkodzeniu. Nasz organizm traci także zdolność do efektywnej odbudowy kolagenu, na skutek czego rozpoczyna się starzenie skóry, pojawiają się pierwsze zmarszczki a skóra robi się zwiotczała. Na ratunek może przyjść witamina C, która pomaga w poprawie wyglądu skóry borykającej się z problemem fotostarzenia i starzenia oraz stymuluje syntezę kolagenu. Regularne stosowanie kwasu askorbinowego może zwiększyć produkcję kolagenu nawet ośmiokrotnie! 

WITAMINA C – POMOC W ZWALCZANIU ZMARSZCZEK


Witamina C stosowana rano na twarz zapewnia skórze całodzienną ochronę przed wolnymi rodnikami. Dzięki temu znacznie spowalnia procesy starzenia i opóźnia powstawanie zmarszczek. Na podstawie praktyki kosmetologicznej zauważono, iż stosowanie kremu zawierającego 5% witaminę C w postaci kwasu L-askorbinowego pozwala ograniczyć powstawanie pierwszych zmarszczek. Efekty te wiążą się z pozytywnym wpływem witaminy C na tkankę łączną, jak i z jej delikatnym działaniem złuszczającym

WITAMINA C NA PRZEBARWIENIA


Kolejną zaletą stosowania kwasu askorbinowego jest redukcja przebarwień i plam powstałych pod wpływem zmian hormonalnych, słońca oraz trądziku. Witamina C działa depigmentacyjnie poprzez hamowanie nadmiernej produkcji barwinka melaniny. Dzięki niej skóra odzyskuje zdrowy koloryt i jest bardziej ujednolicona. Przebarwienia skóry -co warto o nich wiedzieć?

WITAMINA C – SUPLEMENTACJA


Witamina C jest substancją hydrofilową więc istotną kwestia jest zapewnienie jej transportu. Ze względu na jej rozpuszczalność w wodzie, nasz organizm nie jest w stanie jej magazynować i powinniśmy ją regularnie uzupełniać. Jej braki można nadrobić poprzez jedzenie odpowiednich produktów takich jak pietruszka, brokuły, zielone warzywa liściaste, cytrusy, papryka oraz truskawki. Możemy suplementować ją również za pomocą tabletek. Określono, że dzienna doustna dawka witaminy C powinna wynosić 60-100 mg, ale w rzeczywistości potrzebujemy jej znacznie więcej. Witamina C zawarta jest również w takich kosmetykach jak kremy, maski czy serum. Nakładana codziennie na twarz może w dużej mierze odmienić wygląd skóry. Przeczytaj również: Nieocenione witaminy młodości na straży piękna i zdrowia.

Komentarze