Jak liczyć kalorie i czym jest zapotrzebowanie kaloryczne

0
330
jak liczyć kalorie
jak liczyć kalorie

Każdy, kto kiedykolwiek podejmował wyzwanie redukcji bądź zwiększenia masy ciała, z dużym prawdopodobieństwem musiał nauczyć się jak liczyć kalorie. Na początku przygody zwanej dietą, etykiety produktów, waga kuchenna i kalkulator to najwięksi sprzymierzeńcy w walce o wymarzoną sylwetkę. Z czasem świadomość żywieniowa oczywiście rośnie, zmieniają się nawyki i zapotrzebowanie, nim jednak to nastąpi, liczenie kalorii w spożywanych posiłkach staje się nieodzownym elementem codzienności.

Czym są kalorie?

Według niektórych teorii spiskowych kalorie to takie maleńkie, niewidzialne istoty, które pod osłoną nocy zwężają nam jeansy i koszulki. Fizyka natomiast ma ten temat zupełnie inne zdanie, określając je po prostu jednostką energii. Obie te teorie niejako łączy dietetyka, wszakże zbyt duża ilość spożytych kalorii, których organizm nie jest w stanie spożytkować na aktywność, faktycznie czyni ubrania ciaśniejszymi. Nie dziwi zatem fakt, że kiedy zeszłoroczna koszula zaczyna nas niebezpiecznie mocno obejmować rozpoczynamy intensywne….

Liczenie zapotrzebowania kalorycznego!

Proces przejścia na dietę należy zacząć od poznania indywidualnych wskaźników BMR i CMP, które określają odpowiednio podstawową i całkowitą przemianę materii. Dzięki specjalnie opracowanym wzorom matematycznym jesteśmy w stanie dowiedzieć się, ile energii pożytkuje nasz organizm na codzienne prawidłowe funkcjonowanie, a następnie określić jej deficyt lub nadwyżkę, potrzebne do osiągnięcia upragnionych efektów. W dzisiejszych czasach ogólnodostępne są kalkulatory online, dzięki którym liczenie zapotrzebowania kalorycznego jest dziecinnie proste i nie trzeba być Pitagorasem, by poradzić sobie z tymi rachunkami. Wystarczy podać dotychczasowe parametry, określić stopień aktywności fizycznej i wyznaczyć sobie cel, by w kilka chwil poznać swoje tak zwane „zero kaloryczne”, a także wartości makroelementów zalecane do spożycia w ciągu dnia. Dzięki poznaniu tychże ilości możliwe jest ułożenie racjonalnej diety, która przyniesie rezultaty, a równocześnie nie obciąży zanadto organizmu.

Jak liczyć kalorie w codziennych posiłkach?

Zdrowy jadłospis można stworzyć samodzielnie z ulubionych produktów lub poradzić się w tej kwestii profesjonalnego dietetyka. Niezależnie jednak od tego, którą opcję wybierzemy, ważenie produktów oraz liczenie kalorii i tak nas nie ominie. Mając świadomość własnego zapotrzebowania energetycznego musimy ściśle przestrzegać gramatur posiłków i dokładnie wertować etykiety wędlin, nabiału, a nawet napojów. Na tyle każdego opakowania producent wyszczególnia wartości odżywcze zawarte w swoim wyrobie. Wystarczy przemnożyć wagę spożytego produktu przez liczbę kalorii, by poznać ich ilość, jaką dostarczyliśmy do organizmu. Biorąc jednak pod uwagę, że zazwyczaj posiłek składa się z więcej niż jednego składnika warto skorzystać z dobrodziejstw technologii i użyć jednej z dostępnych na rynku aplikacji. Dzięki temu komputer weźmie na siebie liczenie kalorii, a my będziemy mogli skupić się na tej zdecydowanie przyjemniejszej części diety, czyli łączeniu smaków i degustacji.

Dieta cud, czyli „cud jak zadziała”

Świadomość tego, jak liczyć kalorie oraz znajomość własnego zapotrzebowania na nie, jest w stanie ochronić człowieka przed różnego rodzaju pułapkami dietetycznymi. Osoba racjonalnie podchodząca do tematu żywienia, sprawdzająca etykiety i odróżniająca dobre kalorie od tych pustych, nie nabierze się na niskoenergetyczne jadłospisy, ani magiczne działanie produktów typu „fit”. Wszakże liczenie zapotrzebowania kalorycznego przede wszystkim uświadamia człowieka o wymaganiach jego własnego organizmu, którego prawidłowe funkcjonowanie wewnątrz warunkuje jakiekolwiek zmiany wizualne na zewnątrz.

Liczenie kalorii i przestrzeganie konkretnego jadłospisu może zdawać się nużące. Jednak taka prosta codzienna matematyka przy odrobinie samozaparcia i systematyczności przynosi niesamowite efekty, a sama umiejętność oszacowania wartości energetycznej produktu zazwyczaj szybko przestaje być dietą, ewoluując w tryb życia.

Komentarze