Gdy mięsień gruszkowaty sprawia problemy

0
3220
mięsień gruszkowaty

Jak wiadomo, ciało każdego z nas składa się ogromnej liczby kości i kosteczek, jak również z różnych mniejszych i większych mięśni. Przyjmowane jest za fakt, o którym nikt na co dzień nie rozmyśla. Nikt nie zastanawia się nad tym dopóty dopóki wszystko działa tak jak powinno i nic nie boli, jednak kiedy już zacznie coś szwankować w naszym organizmie dostrzegamy całą złożoność naszego szkieletu i mięśni, ponieważ może okazać się, że jeden mały mięsień powoduje ogromny, utrudniający życie, ból.

Czym jest mięsień gruszkowaty?

Mimo iż jest zdolny powodować intensywny ból, sam mięsień gruszkowaty jest niewielkich rozmiarów. Mięsień znajduje się w pośladku, swój przebieg zaczyna na miednicznej powierzchni kości krzyżowej (czyli z przedniej strony) i biegnie ukośnie do wierzchołka krętarza większego kości udowej. Umiejscowienie względem kręgosłupa to poziom między drugim a czwartym kręgiem krzyżowym i co bardzo istotne położony jest w obrębie nerwu kulszowego. Właśnie takie położenie mięśnia gruszkowatego przyczynia się do utrudnionej diagnozy pochodzenia bólu, ponieważ często dolegliwości związane z mięśniem gruszkowatym mylone są z rwą kulszową. Główną funkcją tego mięśnia jest rotacja zewnętrzna, a także czynnie wspieranie innych mięśni w ruchu odwodzenia i prostowania stawu biodrowego. Posiada też funkcję stabilizacyjną.

Przeczytaj także: Mięsień biodrowo lędźwiowy rozciąganie.

mięsień gruszkowaty rozciąganie

Zespół mięśnia gruszkowatego – co to jest?

Jednym z najczęściej występującym schorzeniem mięśnia jest tak zwany zespół lub syndrom mięśnia gruszkowatego. Najczęściej objawia się przewlekłym promieniującym bólem, najczęściej pojawiającym się w towarzystwie uczucia mrowienia, pieczenia, a nawet drętwienia pośladka. Ból promieniuje od pośladka do nogi, często może kojarzyć się z ciągłym uczuciem „ciągnięcia” czy nawet z odczuciem zima w kończynie dolnej. Ten rodzaj bólu połączony z promieniowaniem najczęściej właśnie mylony jest z rwą kulszową
Może również występować sam ból bez ciągłego promieniowania, skupia się on wtedy w rejonie pośladka. Ten rodzaj bólu pojawia się również podczas długotrwałego siedzenia. Jeżeli dyskomfort i dolegliwości pojawiają się w okolicy przyczepu mięśnia może to prowadzić do zapalenia mięśnia i zwyrodnienia.Czas trwania dolegliwości zależy od prawidłowego rozpoznania, oczywiście im szybciej tym lepiej.Wczesna diagnostyka zapobiega rozwijaniu się zapalenia i powstawaniu dodatkowych dokuczliwych zmian.

Dlaczego pojawia się zespół mięśnia gruszkowatego?

Najpowszechniejszą przyczyną pojawienia się schorzenia są przeciążenia lub ciągły nacisk mięśnia, między innymi podczas zbyt długiego siedzenia lub biegania. Syndrom może się również pojawić jako pochodna innych schorzeń takich jak dyskopatia lędźwiowa, szczególnie jeśli zwyrodnieniu uległy kręgi L4 lub/i L5. Ból stawu krzyżowo biodrowego również prowadzi do napięć mięśnia gruszkowatego, mięsień jest ciągle napinany, aby ustabilizować bolesne miejsce i w końcu sam staje się ogniskiem bólu.

rozciąganie mięsień gruszkowaty

Leczenie i rehabilitacja

Zespół mięśnia gruszkowatego jest dość trudnym schorzeniem do rozpoznania ze względu na swoje umiejscowienie. Powszechnym również uczuciem jest uczucie ciągłego skurczu mięśnia, które jest odczuwane w pośladku. Zwykle po jednej stronie, jednak pojawiają się przypadki obustronnego występowania syndromu. Po prawidłowym rozpoznaniu dolegliwości należy w pierwszej kolejności zadbać o wyleczenie zapalenia, a także przyczyny ucisku na mięsień gruszkowaty. Rozciąganie jest jednym ze skutecznych sposobów przywracania mięśnia do prawidłowego stanu sprzed choroby, jednak ćwiczenia należy wykonywać pod okiem specjalisty, który dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń rozluźniających napięte mięśnie. Ta, aby rozciąganie nie stało się przyczyną powstawania bólu w innym miejscu. W przypadku schorzenia wskazana jest fizjoterapia, która już od samego początku poprawia komfort funkcjonowania w życiu codziennym. W skrajnych przypadkach wymagane jest leczenie operacyjne, jednak jest ono stosowane bardzo rzadko w skomplikowanych schorzeniach mięśnia gruszkowatego.

Komentarze