Garść informacji na temat kwasów omega 3

0
1959
kwasy omega 3

Posiadanie w obecnych czasach pięknej, młodej i nieskazitelnej skóry jest niezwykle trudne. Znacznie pogarszający na nią wpływ mają liczne zanieczyszczenia powietrza i spożywana niezdrowa żywność, lecz także znacznie większy stres, szybkość życia i mniejsza ilość snu. Wszystko to powoduje, że posiadanie skóry w dobrym stanie kosztuje na prawdę wiele wysiłku. Na szczęście natura dała nam pomocną dłoń w postaci kwasów omega 3. Czym są i jak działają na zdrowie i urodę?

Czym są kwasy omega-3?

Kwasy Omega 3 to jeden z wielu przedstawicieli wielonasyconych kwasów tłuszczowych. Ich wpływ na ciało jest niezwykle wszechstronny, lecz w głównej mierze odpowiadają za dostarczanie wartości odżywczych do skóry, co poprawia jej wygląd, napięcie, a co za tym idzie, w znaczącym stopniu opóźnia powstawanie zmarszczek.

Jak jest to osiągane?

Wśród najważniejszych kwasów składających się na Omega 3, wymienić można:

  •  kwas eikozapentaenowy (EPA) – blokuje działanie substancji, które mogą wpływać na zmniejszenie się poziomu kolagenu w skórze,
  •  kwas dokozaheksaenowy (DHA) – wzmacnia podstawowy budulec skóry, czyli błony komórkowe,
  • kwas gamma-linolenowy (GLA) – zapobiega odwodnieniu skóry i przez to poprawia jej ogólną kondycję.

Jak widać, obecność tych kwasów ma kluczowe znaczenie dla poprawnego działania skóry. Niestety ludzkie ciało nie ma zdolności wytwarzania samodzielnie kwasów omega 3. Aby ich poziom był zachowany na odpowiednim poziomie, koniecznie trzeba spożywać je w pokarmach, lub też podawać w formie maści.

Objawy niedoboru kwasów omega-3

Jeśli jednak poziom kwasów omega 3 ulegnie zaburzeniu, powstawać mogą bardzo nieprzyjemne skutki tego zjawiska. Podstawowymi objawami, które świadczą o braku enzymów omega 3, są zwiększona łamliwość włosów i łupież. Największe jednak kłopoty dotykają skórę.
W wyniku niedoborów kwasów omega 3 skóra zaczyna się bardzo mocno łuszczyć, staje się szorstka i nieprzyjemna w dotyku, a także ulega znacznemu wysuszeniu. To wszystko prowadzi bardzo szybko do powstawania trudnousuwalnych zmarszczek.
Oprócz tego warto pamiętać o tym, że niedobory kwasów Omega 3 to znaczne zwiększenie skłonności do alergii i różnego rodzaju stanów zapalnych skóry.

Dlaczego warto dostarczać do organizmu kwasy Omega 3?

Kwestia zdrowej skóry i urody to jednak niejedyne czynniki, które powinny skłonić ludzi do świadomego zażywania dodatkowej ilości kwasów Omega-3. Ich obecność i pozytywne działanie rozlewa się na wiele innych układów organizmu. Wymienić tu można, chociażby:

  • pomoc w przypadku wystąpienia zawału serca — kwasy omega mają ogromny wpływ na zapobieganie ponownym zawała serca. Dlatego też, jeśli ktoś mi za sobą takie wydarzenie, zdecydowanie powinien zdecydować się na regularne zażywane kwasów omega-3.
  • odpowiedni rozwój płodu. Składniki, które zwarte są w kwasach omega -3 mają ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu. Nie tylko pomagają mu prawidłowo się rozwijać, lecz także zapobiegają przed poronieniami. Ich niedobór może natomiast skutkować osłabieniem centralnego układu nerwowego u dziecka, co prowadzić będzie do obniżenia zdolność uczenia się, pogorszenia funkcji psychicznych, czy też ogólnego spadku inteligencji.

Jak dostarczać kwasy omega 3?

Pozytywne działanie kwasów Omega 3 na organizm jest niezaprzeczalne. Powstaje zatem zasadnicze pytanie, w jaki sposób można uzupełniać ich niedobory i co właściwie powinno znajdować się w codziennej diecie, aby ich poziom był zawsze odpowiednio wysoki?
Być może będzie to dla wielu osób sporym zaskoczeniem, lecz jednym z głównych źródeł kwasów omega 3 są oleje roślinne, takie jak olej lniany, rzepakowy, czy też sojowy. Nie da się jednak ukryć, że ogromne ilości tych składników zwarte są w rybach, które stanowią główne źródło dostarczania ich do organizmu. Szczególnie poleca się spożywanie halibuta, łososia, czy też dorsza. Innymi słowy, ryb morskich, które pochodzą z zimnych wód. Oprócz tego warto tak mieć stale w diecie żółtka jajek, orzechy włoskie, czy też nasiona soi. Jeśli natomiast zależy komuś na kompleksowym i stałym dostarczaniu odpowiedniej ilości kwasów omega 3, poleca się po prostu picie tranu.

Komentarze