Z uwagi na zwiększającą się świadomość pewnych zjawisk, a także realia społeczne, ekonomiczne, kulturowe i prawne, coraz więcej osób pragnie szukać szczęścia poza ramami tradycyjnego związku. Jednak nie zawsze wiemy, od czego właściwie zacząć. Czym jest związek typu FWB? Jakie zasady panują w takim związku? I wreszcie, czy friends with benefits to rzeczywiście układ dobry dla każdego?
Przyjaciele?
Najkrócej mówiąc, friends with benefits – dosłownie „przyjaciele z dodatkowymi korzyściami” – to fraza oznaczająca luźny związek, oparty na relacji koleżeńskiej czy przyjacielskiej, z benefitem w postaci seksu. Z osobą, z którą pozostajemy w takiej relacji, możemy umawiać się na wspólne wyjścia do teatru czy kina, zabierać ją na przyjęcia albo wyjazdy ze „sparowanymi” znajomymi jako osobę towarzyszącą, natomiast nie musimy martwić się wspólnym mieszkaniem, budżetem albo planowaniem rodziny. W związku FWB chodzi o to, by mieć osobę, która zaspokoi nasze potrzeby fizycznej i emocjonalnej bliskości, ale w żaden sposób nie będzie ingerować w nasze życie i niezależność.
„Przyjaciele z korzyściami” może być zarówno związkiem otwartym, w którym jedna lub obie osoby randkują z innymi i czynnie poszukują bardziej tradycyjnego związku, albo po prostu uprawiają seks nie tylko ze swoim przyjacielem, jak i związkiem na wyłączność. Dokładne zasady rządzące tego rodzaju luźnym związkiem zależą już od indywidualnych potrzeb i ustaleń zawierających go osób. Istotne jest to, że partnerów nie łączy miłość romantyczna, nie wymagają oni od siebie stopniowego zacieśniania więzi ani zwiększania zobowiązań, a przebywanie ze sobą nie jest obowiązkiem. Podobnie jak w przypadku zwyczajnej relacji przyjacielskiej, spotkania mogą być częstsze lub rzadsze, a sama relacja jest pozbawiona emocjonalnej i społecznej regulacji, jakiej podlegają tradycyjne związki romantyczne.
Zobacz także: Motyle w brzuchu – już nie przyjaźń jeszcze nie miłość.
Kochankowie?
Jeśli chodzi o seks, związek friends with benefits rzeczywiście przynosi pewne korzyści. Ponieważ nie ma w nim takiej presji, jaka często występuje w tradycyjnych związkach, wielu osobom jest znacznie łatwiej otworzyć się i szczerze porozmawiać o swoich potrzebach i fantazjach seksualnych, co przekłada się na jakość seksualnych doświadczeń. O wiele łatwiej jest zwrócić uwagę przyjacielowi czy przyjaciółce, że robi coś nie tak podczas uprawiania seksu, niż ukochanemu lub ukochanej, których przesadnie boimy się urazić. Choć otwarta komunikacja w sferze erotycznej powinna być częścią każdego związku, czasem o wiele łatwiej jest się jej nauczyć z osobą, przy której nie czujemy związanego z zakochaniem stresu czy zakłopotania.

Partnerzy?
Związki friends with benefits często wybierają osoby po przejściach – nieudanym związku, trudnym rozwodzie. Relacja, w której można pozwolić sobie na więcej swobody jest dobrym wyjściem dla osób, które spotkały się z kontrolą, szantażem emocjonalnym czy narzucaniem różnego rodzaju ograniczeń ze strony partnera. Przy postawieniu jasnych granic i dobrej komunikacji potrzeb obu osób zaangażowanych w związek, może on stanowić dobrą i długotrwałą relację. Należy jednak pamiętać, że związek typu FWB nie jest dobrym rozwiązaniem w wypadku, kiedy jedna z osób żywi uczucia romantyczne do drugiej i, choćby podświadomie, chciałaby nakłonić ją do wejścia w bardziej tradycyjną relację.
Zobacz także: Jak być atrakcyjną kobietą?
Zdarza się i tak, że związki friends with benefits z czasem przekształcają się w związki tradycyjne, jednak jeśli jedna z osób jest zakochana, a druga nie, bardzo łatwo może dojść do trudnych emocjonalnie sytuacji. Do tego samego wyniku może dojść, jeśli jedno z partnerów będzie miało dużą potrzebę emocjonalnej bliskości, natomiast drugie będzie skupione jedynie na fizycznym aspekcie relacji. Żeby stworzyć związek friends with benefits, który rzeczywiście będzie przynosił korzyści, obie angażujące się w niego osoby powinny jasno zdawać sobie sprawę, jakie mają oczekiwania, i omówić je ze swoim partnerem.
Wady i zalety relacji FWB
Czy związek friends with benefits to dobre rozwiązanie dla każdego? Do jego zalet należy to, że partnerzy w żadnym stopniu nie muszą rezygnować ze swojej niezależności, nie muszą podejmować wszystkich decyzji i tworzyć długofalowych planów z uwzględnieniem drugiej osoby, pozwala zaspokajać potrzeby i fantazje seksualne osobom, które tego potrzebują a jednocześnie nie są w danym momencie gotowe na tradycyjny związek, nie łączy się z koniecznością wspólnego mieszkania, dzielenia budżetu czy planowania rodziny.
Z drugiej strony, w związku typu FWB bardzo łatwo może dojść do nieporozumień, kiedy jedna z osób nie będzie umiała oddzielić sfery intymności seksualnej od emocjonalnej, kiedy partnerzy będą mieć inne oczekiwania wobec związku, a także zabraknie odpowiedniej komunikacji. Często, choć nie jest to regułą, mężczyznom łatwiej jest traktować taki związek jedynie jako źródło zaspokojenia fizycznego, podczas gdy kobiety potrzebują więcej bliskości emocjonalnej od partnera seksualnego. W związek friends with benefits nie należy wchodzić, jeśli nie jesteśmy pewni, czego chcemy.