Egipt – 5 rzeczy które warto zobaczyć i 10 ciekawostek

0
1036
egipt co warto zobaczyć

Wiele osób zastanawia się jakie miejsca na świecie warte są zwiedzenia i odkrywania jego tajemnic. Wybór odpowiedniego miejsca może zapewnić wspaniały wypoczynek, który wzbogacony będzie mistyczną i ciekawą wiedzą na temat historii danego położenia.
Egipt skrywa wiele zabytków i historycznych miejsc, które podszyte są wspaniałą historią. Ciężkie prace Egipcjan przyniosły nam doskonałe miejsca turystyczne, które co roku cieszą się co raz większą popularnością.

To wspaniałe państwo zabierze nas w nieopisaną podróż po kartach historii. Starożytny Egipt jest jednym z najważniejszych miejsc historycznych. Z pewnością warto zapoznać się z tym, co działo się w tym kraju jeszcze przed naszą erą. Budowle, które zachowały się w dobrym stanie – stanowią ważny element historyczny dla całego świata. Na ich podstawie można prowadzić badania i wyciągać interesujące wnioski.

Egipt – magiczny świat piramid

Do miejsc, które mogą wzbudzić w nas niezwykłe emocje i przeżycia z pewnością można zaliczyć Egipt. To niezwykłe miejsce, które skrywa nieogarniętą liczbę tajemnic i ciekawostek.
Przepiękne i niespotykane krajobrazy Egiptu mogą wprowadzić nas w zachwyt i pobudzić duszę podróżnika. Piramidy, Sfinks, pustynie oraz codzienne wysokie temperatury tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca. Egipt zdecydowanie przyciąga uwagę i zasługuje na uwzględnienie go podczas wyboru miejsca na wyjazd wakacyjny czy turystyczny. Warto zapoznać się z ciekawostkami na temat Egiptu. To wspaniałe miejsce kipiące historycznym urokiem. Wiele osób regularnie wraca do Egiptu, by na nowo poczuć emocje, które towarzyszą podczas zwiedzania tego wspaniałego miejsca. Te ogromne budowle są niezwykle mistyczne. Warto zdecydować się na podróż do Egiptu by na własne oczy zobaczyć i poczuć ich piękno.

Ciekawostki o Egipcie

Egipt to afrykańskie państwo, które skrywa wiele tajemnic i ciekawostek. Warto zapoznać się z najciekawszymi informacjami na temat tego cudownego kraju. Poznaj 10 interesujących ciekawostek, które mogą skłonić Cię do pogłębienia wiedzy o historii Egiptu.

  1. Pierwszą ciekawostką o Egipcie jest fakt, iż leży on na dwóch kontynentach. Kraj ten położony jest na północno-wschodniej części Afryki oraz półwyspie Synaj w Azji.
  2. Egipcjanie czcili aż 1400 bogów i bogiń. Za najważniejszego uznawali Boga słońca – Ra. Religia w Egipcie stanowiła wielkie znaczenie i miała duży wpływ na życie tamtejszych mieszkańców.
  3. Ludzie o rudej barwie włosów, mięli w Egipcie bardzo ciężki żywot. Takie osoby były grzebane żywcem jakoś dar dla Boga śmierci – Ozyrysa. To barbarzyński zwyczaj, który zapewnił śmierć tysiącom osób.
  4. Koty w starożytnym Egipcie cechowały się wielkim szacunkiem ze strony ludzi. Przykładano wielką wagę do sposobu ich traktowania. Nawet przypadkowe zranienie czy zabicie kota mogło skończyć się karą śmierci.
  5. Najważniejszą funkcję w państwie pełnił faraon. Był on jednocześnie władcą oraz najważniejszym kapłanem Egiptu. Faraon uważany był za ziemskiego Boga, który swoim słowem ustanawiał całe prawo. To dawało mu narzędzie do pełnienia rządów absolutnych.
  6. Egipcjanie wierzyli w życie pozagrobowe. Śmierć uznawana była za element do dalszej drogi. Ciała zmarłych poddawane były procesom balsamującym i mumifikującym.
  7. Kobiety w Egipcie posiadały tą samą rangę co mężczyźni. Wszyscy posiadali te same prawa. Wraz z biegiem czasu prawa ulegały zmianie i na chwilę obecną, Egipt jest jednym z najgorszych Państw dla kobiet.
  8. Koszt wybudowania piramidy Cheopsa w obecnych czasach wyniósł by ponad 5 miliardów dolarów.
  9. Makijaż w starożytnym Egipcie był stosowany zarówno przez kobiety jak i mężczyzn. Miał on spełniać funkcję leczniczą a nie dekoracyjną. Uważano, że makijaż odbija promienie słoneczne, co korzystnie wpływa na zdrowie człowieka.
  10. W Egipcie za osobę pełnoletnią uważa się człowieka, który osiągnął wiek 21 lat.

Najpiękniejsze miejsca w Egipcie

Wiele osób zastanawia się co zobaczyć w Egipcie. To miejsce, które dysponuje wieloma pięknymi zakamarkami, wartymi bliższego zapoznania i zobaczenia z bliska.
Historia Egiptu jest bardzo ciekawa i sięga tysięcy lat. Same piramidy stanowią niezwykły świat tajemnic nad których rozwiązaniem pracuje wiele osób na całym świecie. Na ich podstawie powstało wiele filmów czy reportaży, które wywołują u widzów barwne emocje. Oto kilka najciekawszych miejsc do zwiedzenia w Egipcie:

Piramidy w Gizie

Piramidy to niesamowity element historyczny. Do piramid w Gizie zalicza się Piramida Cheopsa, czyli największa jaką zbudowano w tym kraju – przetrwała w dobrym stanie aż do dzisiejszych czasów. Jest to jeden z siedmiu cudów świata. Powstała około 4.5 tysięcy lat temu. Boki jej podstawy posiadają wymiary o długości aż 230 metrów. Wysokość mierzy niecałe 139m. To z pewnością jeden z najatrakcyjniejszych obiektów historycznych w całym Egipcie.

Wielki Sfinks

Wielki Sfinks znajduje się na terenie wielkich piramid w Gizie. To niesamowity posąg o długości 72 metrów i wysokości aż 20 metrów. Robi piorunujące wrażenie i zachwyca swym urokiem. Przedstawia lwa z głową człowieka. Sfinks został wykonany około 2550 roku przed naszą erą.

Dolina Królów

Dolina Królów to miejsce pochówku faraonów. Podczas prac archeologicznych udało się znaleźć grobowce 65 władców egipskich. Znaleziono tam między innymi grobowiec Tutanchamona, Ramzesa IV, Ramzesa V i Ramzesa VI. Obok doliny Królów położona jest dolina Królowych, gdzie pochowane są żony faraonów.

świątynia Hatszepsut
świątynia Hatszepsut

Świątynia Hatszepsut

Świątynia Hatszepsut to jedyna odkryta grobowa świątynia kobiety – faraona. Położona jest na lewym brzegu Nilu. Hatszepsut objęła tron po swoim zmarłym mężu i pełniła władzę, która należała do mężczyzn. Po koronacji opisywano ją jako mężczyznę. Zobacz także: Chorwacja na wakacje.

Świątynie w Abu Simbel

Świątynie te leżą na południowej części Egiptu w Abu Simbel. Zostały zbudowane za czasów Ramzesa II. Składają się z dwóch świątyń – małej i wielkiej. Wielka świątynia została zadedykowana bogom słońca oraz rzemiosła i sztuki, zaś mała świątynia poświęcona została ukochanej żonie Ramzesa II.

Komentarze