Dlaczego wakacje w Chorwacji to idealny pomysł na urlop? Sprawdź co ten kraj ma do zaoferowania

0
580
chorwacja
Chorwacja

Polacy od wielu lat masowo spędzają swoje urlopy w Chorwacji. Kraj ten, zawsze znajduje się w czołówce najczęściej wybieranych miejsc w okresie wakacyjnym. Nic dziwnego ponieważ Chorwacja to kraj, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Piękno przyrody, idealna pogoda, różnorodność zabytków, wyjątkowa kuchnia przyciągną nawet najbardziej wymagającego turystę. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się dlaczego warto odwiedzić ten kraj.

Każdy znajdzie coś dla siebie

Chorwacja ma bardzo bogatą i różnorodną przyrodę. Miłośnicy gór i pieszych wycieczek odnajdą ciekawe szlaki i niepowtarzalne widoki eksplorując pasma Gór Dynarskich. Zwolennicy plażowania, opalania i kąpania się w ciepłej i przejrzystej wodzie będą mogli wykorzystać ogromną ilość plaż i kąpielisk. Osoby lubiące aktywność fizyczną, sporty wodne i lądowe mogą spożytkować swoją energię na windursfingu, kitesurfingu, w parku linowym, na rowerach czy quadach. Miłośnicy historii, kultury i sztuki znajdą w Chorwacji mnóstwo ciekawych miast, zabytków i obiektów sakralnych.

Ceny noclegów i wyżywienia

Wczasy w Chorwacji w ostatnich latach znacznie podrożały. Porównując je jednak do cen w innych krajach europejskich takich jak Włochy, Grecja czy Hiszpania nadal są bardzo atrakcyjne. Waluta, która obowiązuje w tym kraju to Kuna chorwacka, która w przeliczeniu na złotówkę wynosi 0.61 zł. Średnia cena noclegu i dań w restauracji, o przeciętnym standardzie, jest porównywalna do noclegów w Polsce. Spora cześć turystów decyduje się na regularne zakupy w tamtejszych sklepach spożywczych i przygotowywanie posiłków samodzielnie w wynajętych apartamentach, które są do tego przystosowane.

Jak dostać się do Chorwacji? Samochód czy samolot?

Zdecydowana duża część Polaków wybiera jako środek transportu samochód. Odległość w zależności od naszego miejsca zamieszkania i miejsca docelowego mieści się w granicach od 724 km do 1842 km. Najczęściej wybierana trasa to ta prowadząca przez Słowację i Węgry oraz trasa przez Czechy, Austrię i Słowenię. Podczas drogi samochodem musimy pamiętać o winietach i opłatach autostradowych. Warto pomyśleć o nich jeszcze przed wyjazdem, wtedy pokonamy trasę szybciej i sprawniej. Podczas trasy należy pamiętać o odpoczynku i ewentualnym noclegu w trasie, ponieważ droga może być bardzo długa i męcząca. Możemy również zmieniać kierowcę w trakcie jazdy i pokonać ją bez dłuższego zatrzymywania się. Jeżeli wybieramy transport samolotem to lądowanie odbywa się na lotniskach w Splicie, Dubrowniku czy Zagrzebiu. Lot trwa ok 1 godziny i 45 minut do 2 godzin.

Jakie miejsca przyrodnicze musisz odwiedzić w Chorwacji?

plitwickie jeziora
Plitwickie jeziora

Jeziora Plitwickie

Park Narodowy Jezior Plitwickich to miejsce, które musisz zobaczyć, jeśli fascynują Cię bajkowe krajobrazy i piękna przyroda. Jest to miejsce zatłoczone w sezonie wakacyjnym, ale nawet duża ilość osób nie popsuje wrażenia jakie wywrze na Tobie to miejsce. 16 krasowych jezior połączonych 100 wodospadami, obłędnie turkusowa woda i otoczenie jaskrawej zieleni wprawia w zachwyt każdego turystę.

Złoty Róg

Plaża Złoty Róg w zależności od kierunku wiatru i rodzaju fal zmienia swój wygląd. Jest to jedna z najpiękniejszych i najbardziej popularnych plaż w Europie. W tym miejscu można cieszyć się płytką i turkusową woda z dużą ilością kolorowych rybek i ciekawą roślinnością wodną.
Wyspa Mljet jest najbardziej zieloną wyspą Adriatyku. Piękna, głęboka zieleń otoczona niebieską, krystaliczną wodą zachwyci każdą osobę, która tam dotrze.

Kornati

Archipelag Kornati to kolejne piękne miejsce w Chorwacji, które składa się ze 150 wysp i mniejszych wysepek. Wyspy mają dość surowy wygląd, ponieważ lądowa szata roślinna jest tam bardzo uboga. Jest to miejsce mało zaludnione co sprawia, że ma ono swój niepowtarzalny klimat. Jest to idealny punkt dla amatorów nurkowania bo właśnie tam pod woda toczy się bogate życie ciekawych organizmów.

Które chorwackie miasta koniecznie musisz zobaczyć?

Wakacje w Chorwacji nie mogą się obejść bez odwiedzenia najpiękniejszych miast tego państwa.

Dubrownik Chorwacja
Dubrownik Chorwacja

Dubrownik

Dubrownik to prawdziwa perła Adriatyku. Jest to jedno z najwspanialszych miast w całej Europie. Będąc w tym kraju po prostu musisz je odwiedzić. Całe miasto otoczone jest pięknymi murami obronnymi, które nigdy nie zostały zdobyte. Mnogość świątyń i zabytków jest ogromna i zachwyci każdego wielbiciela historii i architektury. Średniowieczna Starówka oraz otaczające ją zabytki były i są tłem dla wielu znanych filmów i seriali.
Split zachwyca najstarszą na świecie katedrą, starówką oraz urokliwymi uliczkami wiodącymi pomiędzy kamiennymi budynkami. Greckie i włoskie marmury cieszą oko, a pozostałości po winnicach dodają wyjątkowy klimat temu miejscu.

Szybenik

Szybenik to małe miasteczko we włoskim stylu. W tym miejscu stare urokliwe domy, położone na wzgórzach poprzecinane są wąskimi, krętymi uliczkami, w których każdy turysta powinien się zagubić. Warto zwiedzić katedrę św. Jakuba, w której znajdziemy piękne figury i ciekawe malowidła.

Zagrzeb

Zagrzeb to stolica i największe miasto w Chorwacji. Duża ilość zabytków z różnych epok, od baroku po budownictwo współczesne prezentuje ogromne bogactwo historyczne i architektoniczne. Centralną częścią Zagrzebia jest Gornji Grad czyli Górne Miasto. Znajduje się tam szereg muzeów, galerii i budynków sakralnych.
Trogir to miasto, które musi się znaleźć na liście każdego turysty. To portowe miasto z piękną starówką, szeroką promenadą otoczoną palmami i widokiem na morze dostarczy niezapomnianych wrażeń osób zwiedzających, również nocą.

Chorwacja to bardzo atrakcyjny kraj dla turystów z całej Europy i świata. Bogactwo zabytków architektonicznych, pomników przyrody i pięknych widoków zapewni wspaniałe doznania turystyczne. Chorwacja wczasy to idealne miejsce na idealne wakacje.

Komentarze