Dieta DASH – zdrowa, smaczna i obniżająca ciśnienie

0
3377
dieta dash

Z problemem nadciśnienia boryka się coraz więcej osób i to nawet w młodym wieku. Schorzenie to wydaje się być niemalże plagą XXI wieku, wiążącą się z wieloma zagrożeniami dla zdrowia i czasem nawet życia chorego. Z całą pewnością nie należy bagatelizować problemów z ciśnieniem krwi i jak najszybciej zainterweniować, aby nie doszło do ich pogłębienia i wystąpienia szeregu dolegliwości zdrowotnych. Niezwykle ważną kwestią w przypadku nadciśnienia jest tryb życia, a dokładniej sposób odżywiania się. To co jemy, ma bardzo duży wpływ na parametry widniejące na ciśnieniomierzu. Nadciśnienie tętnicze jest podstępną chorobą układu krążenia, z którą można walczyć nie tylko przy pomocy farmaceutyków, ale także diety. Świetne efekty można uzyskać, stosując dietę DASH. 

Zobacz także: Dieta Sokowa – Czyli Oczyszczanie Organizmu na Lato

Jak obniżyć ciśnienie? Dieta DASH!

Wiele osób zastanawia się, czy istnieje smaczna i zdrowa dieta mogąca uchronić przed rozwojem nadciśnienia tętniczego i pomóc w walce z tym schorzeniem. Okazuje się, że jest to jak najbardziej możliwe, a przykładem jest coraz popularniejsza dieta DASH. Dzięki zmodyfikowaniu dotychczasowych nawyków żywieniowych możliwe jest poprawienie swojego stanu zdrowia i zredukowaniu szeregu nieprzyjemnych dolegliwości. Osoby borykające się z nadciśnieniem tętniczym czy też znajdujące się w grupie zwiększonego ryzyka zachorowalności na to schorzenie powinny zainteresować się dietą DASH. Jest to skuteczny sposób na obniżenie ryzyka wystąpienia problemów kardiologicznych. W połączeniu z leczeniem farmaceutycznym można osiągnąć świetnie efekty. Oprócz obniżenia wartości ciśnienia tętniczego, można liczyć także na wiele innych korzyści płynących ze stosowania tej diety. Jedna z nich jest obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Poprawia się również samopoczucie i trawienie. Osoby stosujące dietę DASH są mniej narażone na rozwój cywilizacyjnych schorzeń takich jak cukrzyca, otyłość czy miażdżyca. Zwiększa się również ochrona przed osteoporozą i nowotworami. Jest to dieta dobrze zbilansowana i całkowicie bezpieczna, którą można stosować przez długi czas z korzyścią dla zdrowia. 

Zobacz także: Dieta cytrynowa odchudza i oczyszcza

 

 

Poznaj założenia diety DASH obniżającej ciśnienie krwi 

Dieta DASH nie wiąże się wcale z żadnymi wyrzeczeniami ani też z ograniczeniem kaloryczności. Nie ma w niej mowy o monotonii ani też chodzeniu głodnym. Wystarczy wiedzieć, co należy jeść, a co omijać szerokim łukiem. W diecie tej powinny znaleźć się duże ilości warzy w i owoców – co najmniej pięć porcji dziennie. Nie może zabraknąć w niej niskotłuszczowych produktów mlecznych, pełnoziarnistych produktów zbożowych, roślin strączkowych, orzechów, tłuszczów roślinnych i ryb. Wszystkie te produkty zawierają sporo błonnika, wapnia, potasu i magnezu, które mają dobroczynny wpływ na obniżenie ciśnienia tętniczego. 
W diecie tej bardzo ważne jest ograniczenie spożycia soli do łyżeczki dziennie. Najlepiej jest także postawić na dobrej jakości sól. Zredukować należy ilość nasyconych kwasów tłuszczowych, tłuszczów zwierzęcych i czerwonego mięsa. To samo dotyczy przetworów mięsnych – maksymalnie dwie porcje dziennie – chudego i białego mięsa bez tłuszczu typu drób. Spożycie tłuszczu nie powinno przekraczać 30% kalorii. Produkty zbożowe powinny być na bazie mąki z pełnego przemiału. Ograniczyć należy ilość cukrów prostych w diecie – biała mąka, wyroby cukiernicze, słodkie napoje i inne produkty zawierające rafinowany cukier. Białe pieczywo i makaron powinny zostać zamienione na chleb razowy i brązowy ryż. Można sięgać po jogurty i twarogi – do trzech porcji chudego nabiału dziennie. Z warzyw strączkowych najbardziej wskazane są fasola, groch, soja i soczewica. Należy sięgać również po pestki i nasiona takie jak pestki dyni, sezam i migdały. W jadłospisie każdego dnia powinny znaleźć się dwie porcje zdrowych tłuszczy w postaci np. oliwy z oliwek czy oleju kokosowego.

Komentarze