Czy dieta ketogeniczna jest dla ciebie?

0
3064
dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna jest dietą, która ma przede wszystkim właściwości lecznicze. Choć powoduje utratę kilku kilogramów, to nie jest zalecana jako dieta odchudzająca, ewentualnie może być prowadzona po kontrolą lekarza.

Zasady diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna nazywana jest także dietą wysokotłuszczową i niskowęglowodanową. Oba te określenia ściśle oddają jej istotę. W diecie ketogenicznej głównym źródłem energii są tłuszcze, które stanowią 80-90% posiłków, 10-20% pozostaje na węglowodany i białka. W normalnej diecie proporcje są zupełnie inne. Głównym źródłem energii są węglowodany, które stanowią 50% diety, na tłuszcze przypada 35% i 15% na białka.

W diecie ketogennej stosowane powinny być tłuszcze wysokiej jakości, głównie mięso wołowe, ryby, awokado, oleje zawierające nienasycone kwasy omega 3 i omega 6. Zalecane są także pestki dyni, słonecznika, migdały ponieważ zawierają dużo tłuszczu.

Stosując dietę ketogeniczną nie trzeba liczyć kalorii, ale ściśle przestrzegać proporcji między tłuszczami, węglowodanami i białkiem.

Najczęściej stosuje się proporcje:

• 4:1 – na 4 g tłuszczów przypada 1 g tłuszczów i węglowodanów,
• 3:1 – na 3 g tłuszczów przypada 1 g tłuszczów i węglowodanów.

W diecie tej zalecane jest spożywanie dużej ilości wody mineralnej (od 60 do 65 ml wody na kg wagi ciała) w celu wypłukania nagromadzonych w nerkach ciał ketonowych.

keto

Jak działa dieta wysokotłuszczowa?

Normalnie organizm pobiera energię z węglowodanów, ale gdy ich zabraknie czerpie ją z tłuszczu zgromadzonego w tkance. Podczas ketozy, czyli procesu rozkładu tłuszczu wytwarzane są ciała ketonowe, ich nadmiar prowadzi do zakwaszenia organizmu.

Mimo wielu skutków ubocznych dieta keto daje dobre efekty w leczeniu padaczki lekoopornej u dzieci. Stosowana jest także pomocniczo w leczeniu innych schorzeń o podłożu neurologicznym:

  • stwardnienie guzowate,
  • zespół Draveta,
  • zespół Retta,
  • choroba Alzheimera,
  • choroba Parkinsona,
  • zespół Dosse.

Nie do końca rozpoznany jest wpływ ciał ketonowych na zmniejszenie napadów padaczki. Prawdopodobnie w wyniku zmiany metabolizmu komórek nerwowych mózgu zmniejsza się aktywność neuronów.
Dieta ketonowa u dzieci prowadzona jest pod ścisłą kontrolą lekarzy i trwa ok. 2 lat. W tym czasie wymaga suplementacji produktami witaminowymi i mikroelementami.

dieta keto

Skutki uboczne diety wysokotłuszczowej i niskowęglowodanowej

Dłuższe stosowanie diety ketogennej może prowadzić do niekorzystnych zmian w organizmie, przede wszystkim niedoboru białka, witamin i mikroelementów. Efektem tego są bóle głowy, zaparcia, wymioty, podwyższony cholesterol. Może także wystąpić kamica nerkowa, uszkodzenie wątroby. To z tych względów absolutnie nie powinny stosować jej osoby mające problemy z wątrobą, nerkami, trzustką i z cukrzycą.

Ze względów zdrowotnych dietetycy nie zalecają samodzielnego stosowania tej diety w celu odchudzania. Przy wskazaniach zdrowotnych powinna przebiegać pod ścisłym nadzorem lekarza.

Niektórzy wzorują się na sportowcach, którzy stosując dietę wysokotłuszczową zmniejszają swoją wagę i budują masę mięśniową. Muszą jednak pamiętać, że dieta ketogeniczna w ich wypadku kontrolowana jest przez lekarzy sportowych i dietetyków.

Komentarze