Cypr na urlop i wakacje – porady praktyczne

0
1742
cypr na wakacje

Cypr, zwany wyspą Afrodyty jest położony na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu i cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów. Nic dziwnego, bo jest to malowniczy kraj z przepięknymi górami, lazurowym morzem z cudownymi plażami, a także bogactwem zabytków. Kraj z duchem starożytnym idealnie odnajdujący się w nowoczesnym świecie. Jednak planując urlop na Cyprze warto zapoznać z praktycznymi informacjami, które pozwolą właściwie przygotować się do wyjazdu.

Cypr nie tylko na wakacje -cudowny wypoczynek przez cały rok

Niewątpliwą zaletą Cypru jest to, że tak naprawdę można wyjechać tam o każdej porze roku, by cieszyć się słońcem, ponieważ piękna pogoda panuje tam przez 340 dni w roku. Co prawda sezon na Cyprze zaczyna się w kwietniu i trwa do października, ale jak najbardziej można na urlop wyjechać w lutym czy grudniu. Trzeba się jednak liczyć z tym, że może być wietrznie i jest większa szanse na wystąpienie opadów, a i temperatury nieco niższe – bardziej wiosenne niż letnie. Kwestia preferencji i celu podróży. My odwiedziliśmy Cypr w maju i temperatury sięgały 25 stopni. Jeśli zależy nam na plażowaniu to zdecydowanie lepiej jechać w sezonie, bo wówczas mamy gwarancję cudownej, słonecznej pogody. Kiedy nie znosimy upałów, to wiosenne temperatury będą korzystniejsze. Ponadto planując wakacje w sezonie trzeba się liczyć na nieco większe koszty podróży niż w innych terminach.

Kierunek wyjazdu – Cypr „grecki” kontra Cypr „turecki”

Warto wiedzieć, że kraj jest podzielony na tak zwany Cypr północny „turecki” oraz południowy „grecki” – europejski. Najbardziej popularna jest część południowa, bardziej bogata i obfitująca w różnego typu kurorty z ciepła wodą do kąpieli już na początku sezonu. Nie oznacza to wcale, że na północy nie ma godnych uwagi miejsc czy infrastruktury hotelowej, ale na wejście do morza trzeba nieco poczekać, bo woda w tych rejonach później osiąga komfortową do kąpieli temperaturę.

Podział wyspy na dwie różne części nie pomaga turystom i warto pamiętać, że obowiązują różne waluty – euro na południu, a lir turecki na północy. Poza tym wybierając się na Cypr z zamiarem zwiedzania całej wyspy lub lądując na północy (nieeuropejskiej) lepiej zabrać ze sobą paszport – by uniknąć ewentualnych kłopotów. Zgodnie ze starym porzekadłem – przezorny zawsze ubezpieczony.

Zobacz także: 10 ciekawostek o Egipcie

Cisza i spokój czy tętniące życiem kurorty

W zależności od preferencji spędzania długo wyczekiwanego i wymarzonego urlopu warto się zastanowić nad miejscem zakwaterowania. Cypr posiada bogate zaplecze noclegowe. Bez problemu znajdziemy odpowiedni hotel czy apartament.

Wybierając się na Cypr z biurem podróży w grę wchodzą raczej duże kurorty z hotelami. Samodzielnie planując wyjazd można wybrać przytulny apartament tak jak my to zrobiliśmy, który był przy naszej 5 osobowej rodzinie sporo tańszy od hotelowego pokoju, dając nam jednocześnie więcej prywatności i pozwalający poczuć cypryjski klimat.

Do najpopularniejszych kierunków turystycznych należą takie kurorty, jak: Pafos – który my wybraliśmy, Larnaka, Limassol oraz Ayia Napa. Znajdują się w nich nadmorskie promenady, liczne kawiarnie i restauracje, sklepiki z pamiątkami, ale i tłumy turystów. Dla odmiany nieco bardziej spokojna będzie Nikozja i choć obecnie jest to jedyna na świecie stolica podzielona – z granicą między Republiką Cypru a Cyprem Północnym, to jest jak najbardziej godna uwagi.

Cypr Północny, choć mniej turystycznie oblegany jest równie urokliwym miejsce na wypoczynek. Tutaj życie toczy się nieco wolniej i spokojniej. Najbardziej znanym miastem na północy kraju jest Famagusta (Gazimağusa) z licznymi zabytkami. Z kolei Kyrenia (Girne) słynie z cudownych plaż, lazurowej wody, pięknego portu oraz unikalnych zabytków.

Cypr to liczne piękne plaże, góry idealne na piesze wycieczki oraz urokliwe wioski (np. Lefkara, Omodos czy Pissouri).

Komunikacja miejsca czy wynajem samochodu

Korzystną opcją wydaje się być wynajęcie samochodu. Dzięki temu jest się niezależnym czasowo i daje to mnóstwo możliwości na zwiedzanie kraju dokładnie tak jak chcemy. Oczywiście stanowi to pewnego rodzaju wydatek, ale warto uwzględnić go w budżecie wakacyjnym.
Koszty najmu oczywiście zależą od wypożyczalni, ale średnio wynoszą około 20 Euro za dzień, a koszty paliwa to 1- 1,3 euro za litr. Trzeba też dokładnie sprawdzić warunki najmu, czasem może być doliczana opłata za pełny bak lub depozyt. Jeśli zamierzamy podróżować po całym kraju, to trzeba się upewnić czy dana wypożyczalnie zezwala na swobodny przejazd w kierunku północ-południe. My skorzystaliśmy z wynajętego auta tylko w drogę z i na lotnisko, a to przez lewostronny ruch, który delikatnie rzecz biorąc nie jest naszym ulubionym 😉 Ruch lewostronny to pozostałość po czasach w których Cypr był kolonią angielską.

Komunikacja miejska jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie jeśli eksploruje się najbliższe okolice. Ceny biletu to ok. 4-7 Euro, ale warto wiedzieć, że rozkłady kursowania autobusów nie są precyzyjne.

Cypryjska kuchnia czy self-catering?

jedzenie na Cyprze

Ceny w dużych sklepach nie przerażają – około 20% większy wydatek niż w Polsce, podobnie jak ceny w barach i w restauracjach. Są one oczywiście nieco wyższe, ale do zaakceptowania. Za 15-20 Euro można zjeść obiad (np. woda to koszt ok 1,5 Euro a piwo 2-4 Euro). Planując wakacje można więc rozważyć samodzielne przygotowywanie posiłków, tak jak my to zrobiliśmy ze względu na dietę eliminacyjną jednego z członków rodziny. Częściowo także rozkoszowaliśmy się tradycyjną kuchnią cypryjską w różnych restauracja, jeden fakt zwracał naszą uwagę to wszechobecne frytki, dodawane także do dań jak wrappy, w których normalnie ich nie ma. Frytki to zapewne kolejna naleciałość angielska.

Za atrakcje historyczne i muzea publiczne trzeba zapłacić od 2,50 do 4,50 Euro Rejs łódką to już wydatek ok. 10 Euro, a wstęp do parku wodnego – 38 Euro.

Komentarze