Co Ty możesz zrobić, aby być Zero Waste?

0
3423
zero śmieci

Przestrzeganie zasady zero waste, albo poważne ograniczenie ilości produkowanych śmieci to już nie tylko moda, ale – jak się okazuje – również konieczność. Ilość odpadów, z jakimi radzić muszą sobie ludzie na ziemi – żyjący współcześnie i następne pokolenia – jest zatrważająca. Nic więc dziwnego, że na całym świecie powstaje coraz więcej inicjatyw nakierowanych na zmniejszenie ilości generowanych odpadów. Czy pojedynczy człowiek może przyczynić się do zmniejszenia ilości śmieci na ziemi? Jak to możliwe?

Zrezygnuj z plastikowych słomek i wacików do uszu

zero waste rurki

Ogromna część śmieci, które co roku lądują na wysypiskach, czy w głębi morza to różnego rodzaju jednorazowe artykuły wykonane z plastiku. Dotyczy to zarówno tak popularnej rzeczy jak zwykła słomka do napojów, jak i artykułów higienicznych, jak waciki, jednorazowe maszynki i wiele innych. Produkty te są wykonane w większości z praktycznie niepodlegającego rozkładowi plastiku. Zużywa się ich wielką ilość i trudno jest poddać je recyclingowi. Jednocześnie właśnie te artykuły najłatwiej wyeliminować z codziennego życia. 

Wiele osób wybiera produkty oznaczone, jako biodegradowalne. Należy jednak pamiętać, że odpady powstają w każdym momencie produkcji nawet tego rodzaju towarów, a więc – mimo że finalny produkt jest biodegradowalny – przyczynia się on w znacznym stopniu do zwiększenia liczby śmieci. Zamiast jednorazowych plastikowych słomek możesz kupić słomki wielorazowe ze stali lub grubego szkła.

Kup lub uszyj worki na warzywa i owoce

W większości sklepów warzywa i owoce sprzedawane są w plastikowych workach. Dotyczy to przede wszystkich produktów sprzedawanych na wagę. Oczywiście rzeczy takie, jak jedna cytryna, czy kilka pomidorów można kupić bez opakowania, ale w przypadku większej ilości, albo bardzo drobnych rzeczy może być trudno. Kierując się zasadą zero śmieci warto samemu uszyć sobie wielorazowe worki na warzywa i owoce. Po użyciu można je uprać. Worki takie można również kupić, albo zamówić.

Wybieraj jedzenie w dużych, ekologicznych opakowaniach

Większe opakowanie oznacza najczęściej mniej plastiku, który finalnie jest zużywany. Jeżeli na przykład mamy możliwość kupienia jakiegoś produktu (jak na przykład różnego rodzaju produkty sypkie), wybór większego opakowania zamiast kilku mniejszych pozwoli na ograniczenie ilości generowanych śmieci. Warto pamiętać, że coraz więcej produktów można już dostać na wagę, a więc mając wspomniane wyżej wielorazowe worki, można kupić je zupełnie bez opakowania.

Zrezygnuj z plastikowych opakowań do przechowywania

Opakowania tego rodzaju są po prostu niezdrowe. I nie chodzi tu tylko o to, że zmiękczany plastik zawiera dużą ilość toksycznych substancji przenikających do przechowywanego jedzenia. Sama struktura plastiku powoduje, że w żywności namnażają się o wiele szybciej bakterie i grzyby, których toksyny są dla człowieka bardzo szkodliwe. Przechowywanie żywności w takich opakowaniach sprawia, że szybciej się psuje, a więc zwiększa ilość wyrzucanych śmieci. Plastikowe pojemniki bardzo łatwo można zastąpić szklanymi, czy stalowymi.

Kupuj świadomie jedzenie 

świadome zakupy

Świadome kupowanie jedzenia, to kupowanie go w takiej ilości, aby jak najmniej się zmarnowało. Może w tym celu pomóc przygotowywanie sobie list zakupów i nie kupowanie niczego spontanicznie. Dokładne przyjrzenie się ilości produktów zużywanych (na przykład tygodniowo), może pomóc przewidzieć ich ilość, jaka będzie potrzebna.

Kompostuj odpady

Oczywiście nie zawsze jest możliwe wykorzystanie wszystkiego, a części niektórych roślin są po prostu niejadalne. Warto więc rozważyć kompostowanie odpadów. Często mówi się o tym, że aby ograniczyć ilość odpadów, owoców i warzyw nie należy nigdy obierać. Jakkolwiek w przypadku produktów organicznych jest to możliwe, w przypadku większości dostępnych na rynku warzyw i owoców nie poleca się tego. W skórce i bezpośrednio pod nią są najczęściej kumulowane szkodliwe dla zdrowia pestycydy.

Zrezygnuj z chemii do sprzątania

Chemiczne środki czystości można najczęściej zastąpić. Plastikowe opakowania po chemikaliach nie nadają się do recyclingu. Rezygnacja z kupowania tego rodzaju środków pomoże zmniejszyć ich ilość. W sprzątaniu pomoże ekologiczne mydło, ocet, soda oczyszczona, kwasek cytrynowy i wiele innych łatwo dostępnych środków jak sprzątanie gorącą parą. Domowe środki do sprzątania to zero śmieci po opakowaniach i mniej detergentów w środowisku.

Sprzedawaj, albo rozdawaj rzeczy po dzieciach

zero waste ubrania po dziecku

Zabawki, niezniszczone ubrania, czy pościele po dzieciach niekoniecznie muszą być wyrzucone. Można je równie dobrze oddać znajomym, którzy mają młodsze dzieci, sąsiadom czy po prostu oddać na zbiórkę odzieży. Warto pamiętać, że używane ubranka, które były już prane kilkukrotnie posiadają w sobie mniej chemikaliów poprodukcyjnych.

Butelki na wodę wielorazowego użytku

Butelki na wodę i różnego rodzaju napoje to jedno z głównych źródeł śmieci na ziemi. Przeciętny Europejczyk zużywa kilkaset takich butelek rocznie. Wcale nie są one jednak potrzebne. Równie dobrze można posługiwać się butelką wielorazową. W sprzedaży znajduje się duży wybór butelek szklanych, stalowych, czy wykonanych z twardego i odpornego plastiku.

Własny kubek na kawę i opakowania na jedzenie na wynos

Chociaż początkowo może nie wydawać się to łatwe, warto pamiętać, żeby zawsze mieć przy sobie własny kubek. Zamawiając na przykład kawę na wynos można poprosić o użycie go zamiast standardowego, plastikowego, albo tekturowego. To samo dotyczy jedzenia na wynos. Jeżeli planuje się jego zakup, warto w lokalu pojawić się z własnym, wielorazowym opakowaniem.

Zrezygnuj z reklamówek – miej ze sobą torby na zakupy

Mimo, że we wszystkich sklepach jednorazowe reklamówki są w tym momencie płatne, bardzo dużo osób ciągle z nich korzysta. Reklamówki takie najczęściej nie są wykorzystywane powtórnie, a w najlepszym razie pełnią funkcję worka na śmieci. Bardzo łatwo może je zastąpić wielorazowa, płócienna torba na zakupy. To wybór nie tylko wygodny, ale i o wiele bardziej estetyczny.

Komentarze