Astypalea – zielona wyspa, turystyczny raj.

0
537
wyspa astypalea grecja
wyspa astypalea grecja

Grecja ma ponad 2500 wysp. Mniejsze i większe, zwykle są bardzo piękne. Ale jedna z nich wyróżnia się szczególnie. Nie jest wprawdzie duża, ale ma niezwykły kształt. Sprawdź, dlaczego jeszcze Astypalea jest jedyna w swoim rodzaju.

Co ma wspólnego nimfa z wyspą?

W południowo-wschodniej części Morza Egejskiego leży Archipelag Dodekanez, a w znajduje się niewielka wyspa Astypalea. Jej powierzchnia wynosi tylko 97 km, a stałych mieszkańców jest około 1300. Ta górzysta wysepka ma niezwykły kształt – gdy popatrzysz na mapę, zobaczysz motyla.
Nazwa wyspy Astypalea to imię nimfy, którą porwał Posejdon. Z tego związku urodził się argonauta Agaeon. Co ciekawe, siostra Astypalei też została porwana. To słynna Europa, którą uprowadził Zeus w postaci byka.
Ludzie mieszkali na niej już od starożytności, najpierw Grecy, potem Rzymianie. Po rządach Bizancjum wyspa przeszła w ręce weneckiej rodziny, która rządziła na niej aż do XVI w., gdy Astypaleę przejęli Turcy. Od 1947 r. należy do Grecji.
Mieszkańcy wyspy zajmują się rybołówstwem i rolnictwem. Ważną rolę odgrywa także turystyka.

Zobacz także: Grecka wyspa Mykonos

Turystyczny raj

Piękne widoki, zaciszne plaże, krystalicznie czyste morze i mało turystów. Taka jest właśnie Astypalea. Na tej niewielkiej wyspie turystyka kwitnie, ale wciąż niewiele osób o niej wie i tu przyjeżdża. Jeśli marzy ci się spokojny wypoczynek w Grecji, to wybierz tę właśnie wyspę.
Miejscowości wyspy zachwycają charakterystycznymi biało – błękitnymi domami. Na jednym ze wzgórz możesz obejrzeć zamek Kastro, który w średniowieczu zbudowała panująca tu wenecka rodzina Querini. Zwróć też uwagę na białe wiatraki z czerwonymi dachami.
Koniecznie musisz też zwiedzić miejscowe muzeum archeologiczne, w którym zapoznasz się ze starożytnością i średniowieczną historią wyspy. Odwiedź też zabytkowe, urocze kościoły oraz przepiękny klasztor.
Do dyspozycji turystów jest szereg hoteli, tawern i innych restauracji. Wspaniała pogoda jest tu prawie zawsze, więc możesz wędrować po wyspie po licznych starych ścieżkach. Spotkasz przy nich nie tylko miłych i przyjaznych mieszkańców, ale także urocze stare kapliczki, bajkowe widoki z wyższych szczytów, ciekawą roślinność i niewielkie osady. A może trafisz do tajemniczych jaskiń?
Na co jeszcze możesz liczyć na wyspie? To doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych, z nurkowaniem, także tym z fajką, włącznie. Zapewniają to liczne, ustronne plaże.

Zobacz także: Wakacje na Krecie

Zielona wyspa bez dymu, także papierosowego

Od niedawna wyspa jest znana z ciekawego projektu. Astypalea ma stać się wyspą ekologiczną, która nie będzie emitować żadnych szkodliwych substancji. Prąd będzie pozyskiwany wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Samochody spalinowe zastąpią elektryczne. Pojawią się także rowery elektryczne. Bardzo interesująco zapowiada się także wprowadzenie autobusów (oczywiście elektrycznych), w których nie będzie kierowcy.

Na wyspie nie można także palić tytoniu. To inny, już wdrożony projekt – Astypalea ma być wolna od tytoniowego dymu. Wszędzie można zobaczyć tablice, które o tym informują. Ale można tu także otrzymać wparcie i porady, niezbędne przy rzucaniu palenia. Jest też informacja o produktach, które mogą zastąpić palenie, a są zdrowsze.
Brak papierosowego dymu najlepiej docenisz, próbując miejscowej kuchni. W pełni odkryjesz smak i zapach potraw, które są wyśmienite.

Lokalna kuchnia

Wyspa, choć niewielka, ma długą tradycję kulinarną. Znakomite lokalne produkty oraz przepyszne dania z pewnością zachęcą cię do ich spróbowania. A jest w czym wybierać.
Doskonałe miody zachwycają smakiem i barwą. Tu spróbujesz też fantastycznych serów o niepowtarzalnym smaku, który powstał dzięki ziołom i trawom, którymi żywią się zwierzęta. A może zasmakujesz w miejscowym jogurcie xyalina?
Nie możesz nie skosztować lokalnych dań z soczewicy czy koźliny oraz greckiej wersji gołąbków dolmadów, które robi się z liści winorośli. Takich wspaniałości jest mnóstwo, a jeszcze są przecież ryby i owoce morza. Obowiązkowo sprawdź, jak smakują klopsiki z ośmiornicy i spaghetti z homarem.
Jeśli jesteś miłośnikiem słodyczy, to będziesz w siódmym niebie. Kuszą zwłaszcza słynne żółte ciastka, słodkie i pikantne jednocześnie, szafranowe suchary i wiele innych, często doprawianych tutejszym aromatycznym miodem.
Wyjeżdżając, koniecznie zaopatrz się w miejscowy tymianek i szafran. Są wyjątkowo aromatyczne i będą ci przypominać wakacje.

Jak dostać się na Astypaleę?

Niewielka wyspa, więc wydawałoby się, że trudno się będzie tam dostać. Okazuje się jednak, że komunikacja z wyspą jest znakomicie zorganizowana. Bez problemu można się tu dostać samolotem, promem lub statkiem.
Z Pireusu regularnie kursują promy. Podróż na wyspę trwa około 9-10 godzin. W tym czasie można się delektować pięknymi widokami i morską bryzą.
Jeśli zależy ci na czasie, to wybierz samolot. Lot trwa około godziny. Pamiętaj jednak, że połączenia lotnicze są realizowane tylko w okresie wiosenno-letnim. Z lotniska bez problemu dojedziesz do miejsca przeznaczenia autobusem lub taksówką. Także hotele najczęściej oferują swój transport.

Komentarze